Strona głównaZdrowieSygnały z jelit i serca mają wpływ na rozwój zaburzeń odżywiania

Sygnały z jelit i serca mają wpływ na rozwój zaburzeń odżywiania

Połączenie między naszym mózgiem a narządami wewnętrznymi jest powiązane z tym, jak postrzegamy swój wygląd. Oceniono związek między obrazem ciała a przetwarzaniem przez mózg sygnałów wewnętrznych, które występują nieświadomie.
Sygnały z jelit i serca mają wpływ na rozwój zaburzeń odżywiania [fot.  fernando zhiminaicela from Pixabay]
Psycholodzy i neurobiolodzy z Anglia Ruskin University pokazali, że osoby, których mózgi są mniej wydajne w wykrywaniu wewnętrznych komunikatów, częściej doświadczają wstydu związanego z ciałem i zamartwiają się wagą. Odkrycia mogą mieć znaczenie terapeutyczne dla osób cierpiących na schorzenia, w których odgrywa istotną rolę. Ustalenia są wartościowe, ponieważ może się okazać, że reakcje mózgu na sygnały jelitowe mogą wskazywać na predyspozycje do .

Uczestnicy badania - grupa początkowo zdrowych osób - najpierw czterokrotnie poddali się ocenie ciała, aby można było zmierzyć ich odczucia względem ciała, poziomu doceniania funkcjonalności ciała, nasilenia z powodu ciała i zaabsorbowania wagą. Następnie dokonano pomiarów wewnętrznych sygnałów organizmów uczestników. Niektóre „wiadomości" z serca i jelit są przetwarzane na poziomie nieświadomym, a układ nerwowy interpretuje te sygnały, aby dostarczać mózgowi stale aktualizowanych informacji o stanie wewnętrznym ciała. Siła połączenia między jelitami a mózgiem została zmierzona poprzez rejestrowanie aktywności elektrycznej obu regionów w tym samym czasie. Naukowcy zmierzyli również reakcje mózgu na bicie serca.

Jak się okazało, słabsze reakcje mózgu na jelita i serce były istotnie związane z większym poziomem wstydu związanego z ciałem i zaabsorbowania wagą wśród uczestników.

- Doświadczamy naszego ciała zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz: możemy być świadomi tego, jak wygląda nasza skóra i kończyny, ale także tego, jak bardzo jesteśmy głodni lub jak mocno bije nasze serce podczas ćwiczeń. Mózg nieustannie przetwarza również wewnętrzne sygnały, których nie jesteśmy świadomi - mówi prof. Jane Aspell z Anglia Ruskin University.

- Nasze badania mogą mieć znaczenie dla osób doświadczających negatywnego obrazu ciała, co może mieć poważny wpływ na życie ludzi. Pomiary sygnałów jelitowych i sercowych wykorzystane w naszym badaniu mogą potencjalnie działać jako biomarker, który pomoże zidentyfikować, a nawet przewidzieć negatywny obraz ciała i powiązane z nim schorzenia, takie jak zaburzenia odżywiania. Ponadto, poprzez szkolenie ludzi, aby stali się bardziej świadomi wewnętrznych doznań, możliwe może być wzmocnienie tych nieświadomych sygnałów - wyjaśnia dr Jennifer Todd.

Musimy zrozumieć, dlaczego niektóre mózgi lepiej wykrywają te wewnętrzne sygnały niż inne. Przypuszczamy, że częściowo wynika to z różnic w neuroanatomicznych połączeniach między mózgiem a narządami wewnętrznymi. Trzeba to lepiej zbadać - mówi prof. Aspell.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy