Strona głównaZdrowieŚwiatowy miesiąc awokado - dlaczego warto jeść te owoce

Światowy miesiąc awokado - dlaczego warto jeść te owoce

Awokado to owoce uważany za tzw. super jedzenie, czyli nieprzetworzony produkt bardzo bogaty w wartości odżywcze. Czerwiec określono jako miesiąc tego owocu - to dodatkowy powód, by dodać go do swojej diety.
Światowy miesiąc awokado - dlaczego warto jeść te owoce [© Brent Hofacker - Fotolia.com]
Owoc awokado jest pełen witamin i składników odżywczych, dlatego staje się coraz popularniejszy zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. W ostatnich latach popyt na awokado znacznie wzrósł i rolnicy w różnych częściach świata coraz chętniej je uprawiają. Oto kilka najważniejszych korzyści z jedzenia owocu:

Awokado zawiera wiecej potasu niż znane z zawartości tego pierwiastka banany. Dlatego jest szczególnie polecane tym, którzy chcą zadbać o odpowiedni poziom ciśnienia krwi.

Owoc dostarcza też jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które powinny być stałym elementem zdrowej diety. Tłuszcze te pomagają obniżyć ryzyko miażdżycy tętnic, zwiększają ilość HDL, czyli tzw. zdrowego cholesterolu i zmniejszają ilość LDL, czyli złego cholesterolu. Wśród ludzi, którzy regularnie dosatrczają sobie produktów z tymi kwasami tłuszczowymi, odnotowuje się niższe prawdopodobieństwo problemów układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienia tętniczego, , etc.). Co więcej, wspomniane składniki sprzyjają przyspieszeniu i sprawiają, że dłużej odczuwa się sytość.

W awokado jest dużo luteiny i zeaksantyny, związków ważnych dla zdrowia oczu. Badania pokazały, że substancje te zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oraz .

Wspomniany owoc dostarcza również , czyli witaminy B9, który zmniejsza ryzyko , różnych , problemów psychicznych, demencji, etc.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy