Strona głównaZdrowieŚwiatowy Dzień bez Papierosa 2016

Światowy Dzień bez Papierosa 2016

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Jak informuje WHO, tegoroczne hasło Dnia brzmi: „Get ready for plain packaging", co oznacza, że należy wprowadzić standaryzowane opakowania wyrobów tytoniowych.
Palenie tytoniu zabija co roku miliony ludzi, informuje WHO. I chociaż obecnie ustawodawstwo wielu krajów zabrania reklamy czy innej formy promocji wyborów tytoniowych, to nie wystarcza, aby zniechęcić ludzi do sięgania po te produkty.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, opakowania wyrobów tytoniowych są projektowane tak, by zachęcały do ich zakupu. W związku z tym opracowywane są właśnie zasady, zgodnie z którymi trzeba będzie tworzyć opakowania - mają one zmniejszyć atrakcyjność tych artykułów. Eksperci uważają, że ograniczenie pozytywnej prezentacji wyrobów tytoniowych, powstrzymywanie ich promocji oraz popularyzowanie informacji o stwarzanym przez nie zagrożeniu dla zdrowia wpłyną na zmniejszenie stosowania tytoniu, co przełoży się na ocalenie życia wielu ludzi.

Dym tytoniowy zawiera ponad 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym setki, które są toksyczne i 70 takich, które mogą powodować raka. Narażenie na jest uważane za niemal równie szkodliwe jak bezpośrednie .

Używanietytoniu odpowiada za niemal 6 milionów zgonów rocznie na całym świecie, z czego 600 tysięcy śmierci jest efektem ekspozycji na bierne palenie. Wdychanie dymu papierosowego sprawia, że krew staje się lepka, podnosi się poziom i uszkodzeniom ulega błona śluzowej naczyń krwionośnych.

Już krótkie przebywanie w towrzystwie osoby palącej papierosa jest szkodliwe. Gdy narażenie na dym trwa pięć minut, moze dojśc do usztywnienia aorty, 20-miniutowa ekspozycja wywołuje nadmierną krzepliwość krwi, a trwająca ponad 2 godziny może powodować zaburzenia rytmu serca i u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

Lekarze przekonują, że warto rzucić palenie w każdym wieku. Rezygnacja z nałogu natychmiast zmniejsza i płuc, astmy, COPD, , chorób dziąseł, jak również chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy