Strona głównaZdrowieŚwiatowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Akcja będzie obchodzona w całej Polsce. W Warszawie, 15 listopada, na placu Konstytucji otwarta zostanie uliczna Poradnia Pomocy Palącym. W ramach akcji ulicami stolicy jeździć będą tramwaje opatrzone hasłem „Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie”, gdzie będzie można uzyskać porady jak rzucić palenie. Przejazd takim tramwajem będzie bezpłatny.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu [©  MarkFGD - Fotolia.com] Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

Papieros jest jedynym produktem sprzedawanym legalnie, którego używanie zgodnie z przeznaczeniem zagraża zdrowiu i życiu. W Polska nadal z powodu palenia przedwcześnie umierają tysiące osób. Uzależnienie od tytoniu jest chorobą, której wyleczenie wymaga wysiłku i pracy. Nie jest to łatwe, dlatego najlepiej w ogóle nie zaczynać palić. Wie o tym każdy palacz, który choć raz spróbował to zrobić. Jest to indywidualne wyzwanie, ale z drugiej strony przekonanie jak największej liczby palaczy na świecie do zerwania z nałogiem jest kluczowe dla zmniejszenia liczby zgonów związanych z konsumpcja tytoniu, jaka prognozowana jest w ciągu najbliższych 20 lat. W Polsce ponad 70% palaczy deklaruje chęć zerwania z nałogiem a kolejne 76% palaczy popiera ideę ograniczenia miejsc publicznych, w których można palić.

W ramach akcji realizowanych jest szereg przedsięwzięć - na terenie całego kraju odbywają się akcje uliczne, uruchamiane są punkty pomocy palącym, w szkołach odbywają się specjalne akcje, mające na celu ochronę dzieci i młodzieży przed inicjacją tytoniową.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy