Strona głównaZdrowieŚwiatowy Dzień Higieny Jamy Ustnej - zadbaj o uśmiech

Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej - zadbaj o uśmiech

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej jest jak walka zbrojna przeciwko bakteriom - wymaga wyposażenia we właściwy oręż i opanowania skutecznej techniki ofensywnej. Postaw na sprzęt oraz sprawdź, czy na pewno umiesz się nim posługiwać, a Twoim trofeum będzie piękny i zdrowy uśmiech. Pomyśl o nim 12 września w Światowym Dniu Higieny Jamy Ustnej.
Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej - zadbaj o uśmiech Szczoteczka - solidna podstawa

Każdy ją ma, ale czy sięgając po nią w sklepie zwracasz uwagę na coś więcej niż tylko kolor? W końcu szczoteczka szczoteczce nie równa.
  • Włosie: zbyt twarde może kaleczyć delikatne dziąsła, dlatego bezpieczniej jest wybierać te oznaczone jako „medium" lub najdelikatniejsze - „soft", zwłaszcza gdy przy szczotkowaniu pojawia się krwawienie.
  • Główka: giętka ułatwia dostęp do zakamarków jamy ustnej.
  • Rozmiar: zarówno główka, jak i rączka muszą być dostosowane do warunków fizycznych użytkownika. Dlatego też dziecięce są nawet dwukrotnie mniejsze od tych przeznaczonych dla dorosłych. Rączka szczoteczki powinna bez trudu mieścić się w dłoni.
  • Rodzaj: manualna czy elektryczna? To nie ma większego znaczenia, bo skuteczność czyszczenia zależy przede wszystkim od opanowania właściwej techniki szczotkowania.
  • Funkcje dodatkowe: osoby noszące aparaty ortodontyczne powinny kupować szczoteczki przystosowane do czyszczenia zamków i klamr, najczęściej z charakterystycznym rowkiem lub tzw. jednopęczkowe o zaokrąglonym włosiu.
Sto dni - to zalecany przez dentystów czas „życia" szczoteczki. Po tym okresie ze względów higienicznych należy ją wymienić na nową. - Nawet po trzech miesiącach włosie powinno mieć niezmieniony kształt - podkreśla dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z UNIDENT UNION Dental Spa. - Jeżeli jest inaczej to znaczy, że zęby myjemy nieprawidłowo, bo każdy odstający włosek stanowi zagrożenie dla naszych dziąseł.

Pasta - do wyboru, do koloru

Jeśli szczoteczkę, to i pastę trzeba dobierać z głową - razem muszą stanowić zgrany duet. Tutaj też na pierwszym planie są Twoje potrzeby. Możesz wybrać najłatwiejszą drogę i zdecydować się na pastę uniwersalną. Jeżeli jednak chwilę się zastanowisz, prawdopodobnie okaże się, że warto sięgnąć po preparat o bardziej sprecyzowanym działaniu. Przykładowo chciałbyś usunąć osad i - to zadanie dla past wybielających, najlepiej o niskim poziomie ścieralności. Specjalne preparaty są przeznaczone dla palaczy - oprócz wybielania poradzą sobie także z nieprzyjemnym zapachem wydychanego tytoniu. Jeśli zaś cierpisz na nadwrażliwość zębów lub , sięgaj po pasty kojące.

Technika, mistrzu!

Wszyscy wiemy, co przeszkadza złej baletnicy. Podobnie jest ze szczotkowaniem - prawdziwy mistrz zębowego fechtunku opiera się przede wszystkim na technice. A ta wcale nie jest taka oczywista. Jeżeli szczotkujesz zęby okrężnymi ruchami, prawdopodobnie tak nauczyłeś się w przedszkolu, bo to prosta metoda, a więc odpowiednia dla dzieci. Jednak skutecznie zęby wyczyści tylko technika wymiatająca. Chwyć szczoteczkę i ustaw jej główkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony, ząb po zębie „wymiataj" wszelkie zanieczyszczenia. - Czas szczotkowania to sprawa indywidualna i wcale nie musi wynosić zalecane 2 minuty. Zęby myjemy tak długo, aż poczujemy, że są czyste - podkreśla dr Iwona Gnach-Olejniczak. - Więcej czasu na tę czynność muszą poświęcić np. osoby posiadające chropowate szkliwo, chyba że zdecydują się na profesjonalną mikroabrazję w gabinecie stomatologicznym, która wypoleruje szkliwo i ograniczy podatność zębów na odkładanie się kamienia nazębnego.

Uwaga! Pamiętaj o codziennym czyszczeniu dziąseł, języka i wewnętrznej strony policzków. Rób to jednak szczególnie ostrożnie - delikatnie masując, by nie uszkodzić wrażliwych tkanek miękkich.

Broń dodatkowa

„Szczotka, pasta, kubek..." - to wiemy doskonale, ale prawdziwy obrońca zdrowego uśmiechu na takim orężu nie poprzestanie. W niezbędniku powinny się także znaleźć:
  • skrobaczka do czyszczenia języka - usunie zgromadzony tam brud i bakterie, odpowiedzialne m.in. za stany zapalne jamy ustnej i nieświeży oddech;
  • płyn do płukania ust - pozbędzie się przykrego zapachu, a niektóre stosowane przed myciem zębów rozmiękczą kamień nazębny;
  • hydropulser - wytwarza strumień wody, który wypłukuje resztki pokarmów;
  • - tylko ona skutecznie oczyści przestrzenie międzyzębowe. Do akcji powinna wkroczyć jeszcze przed szczoteczką. Nawiń ok. 45-50 cm nici wokół środkowych palców, napnij ok. 5 cm i umieść nitkę między zębami na kształt litery „C". Czyść szpary łagodnymi ruchami góra-dół, szczególnie delikatnie wprowadzając nić lekko poniżej linii dziąseł. Przy każdym zębie odwijaj czysty fragment.
Trening z instruktorem

Jeżeli masz wątpliwości co do skuteczności codziennej pielęgnacji zębów lub jesteś pacjentem pod specjalnym nadzorem (np. nosisz aparat lub protezę), skonsultuj się z ekspertem. W nowoczesnych klinikach stomatologicznych odbywają się szkolenia pacjentów z higieny jamy ustnej, obejmujące m.in. naukę prawidłowej techniki szczotkowania. Prowadzą je higienistki stomatologiczne, które doradzają także przy wyborze odpowiednich szczoteczek i past. Podpowiedzą też jak właściwie rozłożyć siły, by troska o zęby nie pochłonęła całego dnia. Najważniejsza jest pielęgnacja wieczorna. - Cel na wieczór: pójść spać z czystymi zębami, dziąsłami i językiem, by bakterie nie szalały w jamie ustnej przez całą noc - zaznacza stomatolog UNIDENT Union Dental Spa. - Mniej czasu można poświęcić na poranne szczotkowanie, a po każdym posiłku wystarczy wypłukać usta czystą wodą.

Najważniejsze, by codzienna higiena jamy ustnej nie stała się dla nas czasochłonną torturą, ale mądrą pielęgnacją wtedy, gdy jest to najbardziej efektywne. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj! Szkoda zdrowia na bezmyślne szorowanie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy