Strona głównaZdrowieŚwiatowe Dni Menopauzy i Andropauzy

Światowe Dni Menopauzy i Andropauzy

Wejście w okres menopauzalny oznacza dla organizmu kobiety szereg zmian, zachodzących w sferze fizycznej jak i psychicznej. Wiele kobiet zamyka się w sobie i wpada w wir bezradności, przestaje o siebie dbać. Podobnie rzecz ma się z andropauzą, jakkolwiek jej specyfika jest odmienna, może znacznie obniżyć jakość życia. W związku ze Światowymi Dniami Menopauzy i Andropauzy szczególnie propagowane jest zdrowie starzejących się kobiet i mężczyzn, wejście w nowy etap życia – jak przekonują lekarze – nie musi jednak oznaczać pogorszenia jakości życia, trzeba tylko umieć o siebie odpowiednio zadbać.
Światowa Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18. października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy, by zwrócić uwagę na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
Andropauza jest zjawiskiem związanym z procesem starzenia się mężczyzn, na pojawienie się jej objawów wpływa zmniejszający się wraz z wiekiem poziom testosteronu oraz dehydropiandrosteronu. Jakkolwiek sam termin może być mylący (andropauza nie oznacza bezpowrotnego ustania możliwości rozrodczych), w powszechnej świadomości kojarzy się ze zmianami w męskim organizmie związanymi z wiekiem.
Stosunkowo niedawno (1944 rok) spostrzeżono i opisano symptomy mogące towarzyszyć starzejącym się mężczyznom, wśród objawów składających się na „męskie klimakterium” znajdują się m. in. obniżenie libido, depresja, kłopoty z pamięcią, bezsenność, problemy z koncentracją. Zbyt niski poziom wspomnianych hormonów może wpłynąć na wzrost ryzyka zachorowania na Alzheimera osteoporozę.

Zwiększenie ilości testosteronu w organizmie cierpiącego z powodu andropauzy mężczyzny może skutecznie powstrzymać uciążliwe objawy, a także – jak wskazują badania – leczyć depresję.
Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy powstało w 1978 roku i było pierwszą organizacją tego rodzaju, jego członkowie zwrócili uwagę na tak długo postponowaną kwestię starzenia się kobiet i problemów, jakie wiążą się z tym procesem. Obecnie IMS jest jedyną organizacją o światowym zasięgu, która propaguje rozwiązania w zakresie łagodzenia objawów klimakterium. W ostatnim czasie IMS włączyło się w dyskusję na temat efektywności terapii hormonalnej.

Trzeba jednak uświadomić sobie, że menopauza to naturalny proces biologiczny, nieuchronnie spotka on każdą kobietę, nie ma od niego ucieczki czy drogi odwrotu. A skoro nie można zmienić tego co nieuniknione, trzeba menopauzę zaakceptować i głośno powiedzieć sobie i otoczeniu, że kobieta w tym szczególnym dla siebie okresie może i powinna nadal czuć się dobrze i żyć pełnią życia.

Nie można przejść wokół problemu menopauzy obojętnie - w Polsce jest już ok. 8 mln kobiet w tym okresie. Będzie ich coraz więcej, gdyż społeczeństwo starzeje się a czas życia się wydłuża.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny towarzyszące dolegliwości okresu przekwitania można łatwo złagodzić, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Szczególnie w tym dniu należy podkreślać jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia.

Przekwitanie wiąże się ze zmiennością nastrojów, osłabieniem dobrego samopoczucia, uderzeniami gorąca, kołataniem serca, bezsennością, trudnością w koncentracji. Ponadto do objawów klimakterium, które źle się kojarzą większości kobiet, należą zaburzenia przemiany materii. Nasilają się także zawroty i bóle głowy.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym objawy te mogą się nasilać. Jesienna szaruga wzmaga depresję. Istnieją wszakże skuteczne metody pozwalające cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Objawy przekwitania można złagodzić, sięgając po roślinne hormony, tzw. fitohormony.

Hormonalna terapia zastępcza nie łagodzi symptomy menopauzy, wykazano też, że efektywnie chroni przed osteoporozą oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza zachorowalność na raka jelita grubego. Może wspomóc leczenie dolegliwości moczowo - płciowych. Przeprowadzone niedawno badania zaś wskazały, iż niweluje zachorowalność na chorobę Alzheimera. Powszechnie jednak uważa się Hormonalną Terapię Zastępczą za inwazyjną i mogącą powodować wyższe ryzyko wystąpienia raka piersi.

HTZ nie jest jednak jedynym sposobem na niwelowanie objawów menopauzy. Szczególną rolę w redukcji symptomów odgrywa edukacja dotycząca prozdrowotnego trybu życia oraz stosowanie bezpiecznej diety profilaktyki w postaci suplementacji fitohormanami (w przeciwieństwie do HTZ jest to nieinwazyjny sposób na pomoc w złagodzeniu objawów menopauzy naturalnymi składnikami pochodzącym z roślin).

Fitoestrogeny korzystnie wpływają na poziom cholesterolu oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy (folacyna) również wspomagają funkcjonowanie układu krążenia. Nocną postać preparatu wzbogacono wyciągiem z melisy i szyszek chmielu a także uzupełniono o magnez i witaminę B6. Melisa i chmiel działają uspokajająco i pomagają w zasypianiu. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uspokaja i tonizuje, a witamina B6 zwiększa jego przyswajalność.

Punktem wyjścia do przeciwstawienia się dolegliwościom menopauzy jest akceptacja zachodzących zmian i odpowiednia profilaktyka. Życie podsuwa wiele radości, trzeba śmiało z nich czerpać.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:43:44, 17-11-2008 Malwina

    dni menopauzy, andropauzy, miesiaczki, bez papierosa, kotka, pieska,niezapominajki,bajek, hałasu-mnie to mierzi, aczkolwiek jestem jaknajbardzie za szerokim rozpowszechnianiem wiedzy na ważne tematy, ale może w innej formie.
  • 16:24:54, 17-11-2008 tadeusz50

    Malwinko masz rację dni bez papuci, butów rękawiczek. Co jeszcze ktoś wymyśli
    . A w sprawie chlebka proszę nie uprawiać reklamy gdzie sadowska tam jakiś chlebek

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy