Strona głównaZdrowieŚwiatowa Organizacja Zdrowia: dlaczego kobiety żyją dłużej

Światowa Organizacja Zdrowia: dlaczego kobiety żyją dłużej

Na całym świecie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni na całym świecie, chociaż różnice te najbardziej są widoczne w bogatych krajach - wskazuje raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Światowa Organizacja Zdrowia: dlaczego kobiety żyją dłużej [Fot. De Visu - Fotolia.com]
Analiza globalnych danych statystycznych pokazuje, jakie i dlaczego są różnice w długości życia kobiet i mężczyzn.

Różnica między oczekiwaną długością życia mężczyzn i kobiet jest najmniejsza w krajach, w których kobiety nie mają odpowiedniego dostępu do usług zdrowotnych. W państwach o niskich dochodach średnio 1 na 41 kobiet umiera w zwiazku z ciążą, porodem lub połogiem, tymczasem w bogatych państwach wskaźnik ten wynosi 1 na 3300.

Eksperci wskazują, że odmienne są postawy wobec opieki zdrowotnej. Tam, gdzie mężczyźni i kobiety zmagają się z tą samą chorobą, mężczyźni o wiele rzadziej szukają profesjonalnej pomocy. Przykładowo, w krajach z częstszym występowaniu HIV panowie o wiele rzadziej wykonują test na obecność tego wirusa, rzadziej korzystają z terapii antyretrowirusowej i częściej umierają z powodu chorób związanych z . Podobnie rzecz ma się z .

Raport WHO wskazuje też na różne przyczyny zgonów między mężczyznami i kobietami - niektóre mają charakter biologiczny, za inne odpowiadają czynniki środowiskowe i społeczne, a jeszcze inne są związane z dostępnością do usług medycznych.

Spośród 40 głównych przyczyn zgonów, 33 bardziej przyczyniają się do zmniejszenia średniej długości życia mężczyzn niż u kobiet. W 2016 roku prawdopodobieństwo śmierci dla osoby 30-letniej z powodu choroby niezakaźnej przed 70-tym rokiem życia było o 44 proc. wyższe u mężczyzn niż u kobiet.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu , była o 75 proc. wyższa u mężczyzn niż u kobiet w 2016 roku. Wskaźniki śmierci z powodu urazów nabytych w wypadkach drogowych były ponad dwukrotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet w wieku powyżej 15 lat, podobnie też utrata życia z powodu zabójstwa 4 razy częściej dotyczyła mężczyzn niż kobiet.

Jak podkreślają eksperci WHO, jednym z głównych celów Organizacji jest poprawa dostępu do opieki medycznej dla miliarda ludzi - i kobiet, i mężczyzn - w ciągu najbliższych czterech lat. Wskazują też, że lepsza podstawowa opieka zdrowotna jest zasadniczym elementem zapobiegania przedwczesnej śmierci. Wszystko dlatego, że jednymi z głównych czynników zagrażających życiu jest nadciśnienie oraz (obydwa cześciej dotyczą mężczyzn).

Raport pokazuje też, że (u osób obojga płci) jest silnie uzależniona od poziomu bogactwa kraju. W biednych państwach oczekiwana długość życia jest o 18,1 lat niższa niż w w krajach bogatych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy