Strona głównaZdrowieŚwiatło LED może postarzać

Światło LED może postarzać

W wyniku upowszechnienia oświetlenia LED i urządzeń elektronicznych, jesteśmy coraz częściej narażeni na ekspozycję na niebieskie światło, co może wywoływać określone, niekorzystne efekty.
Światło LED może postarzać
Nowe technologie towarzyszą nam niemal wszędzie, nieustannie korzystamy z laptopów, i innych podobnych urządzeń, a także używamy żarówek LED-owych. Ludzie przez wiele godzin każdego dnia są narażeni na kontakt z pochodzącym ze świecących diod (light-emitting diode, LED) niebieskim światłem, może to być jednak niebezpieczne dla zdrowia, ostrzegają uczeni.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zwierzętach, niebieskie światło może przyspieszać proces , także w przypadku, gdy nie dociera do oczu. Według uczonych z Oregon State University niebieskie długości fal wytwarzane przez diody elektroluminescencyjne mogą uszkadzać komórki w mózgu oraz siatkówce.

W testach z wykorzystaniem muszek owocowych ustalono, że owady, które były eksponowane przez 12 godzin na i 12 godzin pozostawały w ciemności żyły krócej niż muszki trzymane w całkowitej ciemności lub pozostające w sferze oddziaływania filtrowanego światła o długości fali niebieskiej.

Odkryto, że ekspozycja na niebieskie światło miała związek z uszkodzeniem komórek siatkówki i neuronów mózgu. Co więcej, zaobserwowano osłabienie zdolności muszek do wspinania się po ścianach pudełek, w których je trzymano, umiejętność ta zaś jest powszechna u badanych insektów.

Odkryto też, że nawet gdy kontakt z niebieskim światłem miały muszki, które zostały zmutowane tak, że nie rozwinęły się u nich oczy, odnotowano uszkodzenia w mózgu oraz zaburzenia ruchu owadów.

Jak przekazują autorzy badań, kiedy zmierzono ekspresję genów u muszek, okazało się, że była ona znacząca w odpowiadających na stres genach, kiedy insekty były narażone na obecność . Stały kontakt z tym światłem miał związek z istotnym skróceniem muszek.

Jeśli chodzi o ludzi, autorzy wskazują, że technologia LED jeszcze zbyt krótko funkcjonuje, by można było ocenić jej skutki dla naszego zdrowia.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Aging and Mechanisms of Disease.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy