Strona głównaZdrowieSuplemet diety: po co i dla kogo?

Suplemet diety: po co i dla kogo?

Czym są suplementy diety? Czy zastępują leki? A może to to samo co lek, ale w mniejszej dawce? Dla kogo są przeznaczone suplementy i czy Polacy je polubili? Na pytania dotyczące suplementów odpowiada farmakolog mgr Iwona Kościuszko.
Suplemet diety: po co i dla kogo? [© fuzzbones - Fotolia.com] Suplement - pod kontrolą, ale bez kosztownych badań

Suplement diety to inaczej dodatek, uzupełnienie diety. Definicja: „Suplementy to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu prawa farmaceutycznego.”

Dopuszczeniem suplementu do obrotu zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy, natomiast leku - Główny Inspektor Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych. Wprowadzenie suplementu na rynek jest więc mniej kosztowne i czasochłonne niż wprowadzenie leku. Suplement i lek mogą zawierać ten sam składnik - np. magnez, ale w leku będzie on w wyższej dawce niż w suplemencie.

Opakowanie suplementu musi zawierać:
  • określenie: "suplement diety"
  • nazwy kategorii składników odżywczych lub substancji charakteryzujących dany produkt lub wskazanie ich właściwości
  • porcję produktu zalecaną do spożycia w ciągu dnia
  • ostrzeżenie o nieprzekroczeniu zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia
  • stwierdzenie, ze suplementy nie mogą być stosowane jako substytut - zamiennik zróżnicowanej diety
  • stwierdzenie, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Lek natomiast leczy lub zapobiega chorobom. Zgodnie z definicją - produkt leczniczy (lek) jest to substancja lub mieszanina substancji posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi i zwierząt, albo podawana w celach diagnostycznych. Lekami nazywamy też środki modyfikujące nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (antykoncepcja).

Wartość rynku suplementów w Polsce wynosiła:
  • w 2006 roku ponad miliard, czyli wzrosła o 33% w stosunku do 2005 r.
  • w 2007 roku wzrosła o 30%,
  • 2008 roku wzrosła o 24%, co stanowiło wartość 1,7 miliarda.
  • w 2009 wartość rynku suplementów osiągnęła 2 miliardy zł

Prognozy na 2010-2011 rok to wzrost o 12-15% rocznie. Spodziewany mniejszy przyrost niż w latach ubiegłych tłumaczy się: skutkami kryzysu gospodarczego, skutkami zmian prawnych dotyczących produktów z pogranicza oraz częściowym wysyceniem rynku. Produkty z pogranicza to te, które mogą być zakwalifikowane jako lek i jako suplement. Producent będzie musiał usunąć z nich składniki niedozwolone w suplemencie lub będzie musiał zarejestrować go jako lek.

W 2007 roku udział suplementów diety w całym rynku OTC (leki sprzedawane odręcznie, bez recepty lekarskiej) w Polsce wyniósł 17%. Na Węgrzech było to 16%, na Słowacji -20%, a w Czechach 40%. Udział ten ma charakter wzrostowy, w 2008 r. w Polsce wynosił już 21%.

Apteki to główne źródło zakupu suplementów - 58% sprzedaży, 13 % to sprzedaż internetowa i wysyłkowa, pozostałe źródła to sklepy ze zdrową żywnością, supermarkety, inne miejsca.

Sprzedaż suplementów w aptekach oraz dozowanie w wygodnej postaci tabletek, kapsułek, płynów, proszku sprawia, że konsumenci często mylą suplement z lekiem. Dlatego w przyszłości, docelowo do sprzedaży suplementów powinny być wydzielone stanowiska w aptekach. Na dzień dzisiejszy rzadko się to zdarza, w większości aptek suplementy stoją po prostu na innych półkach niż z leki.

Jakie suplementy są najbardziej popularne?

Suplementy najliczniej reprezentowane w aptekach, a także najbardziej znane wśród klientów to: witaminy i minerały (zbiór lub pojedyncze); środki na odchudzanie lub poprawę trawienia i celulit; podnoszące odporność; poprawiające pamięć, koncentrację; pomagające utrzymać dobrą ostrość wzroku; zawierające kwasy omega 3 i 6; wspomagające prawidłowe funkcje stawów; na prostatę; stosowane podczas menopauzy. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie probiotykami i prebiotykami, preparatami żurawiny oraz środkami podnoszącymi sprawność seksualną mężczyzn.

Dla kogo są suplementy?

Dla ludzi zdrowych. Celem ich przyjmowania jest profilaktyka, nie leczenie chorób. Za zgodą lekarza lub na jego wskazanie suplementy przyjmują też ludzie chorzy. Jednak i w tym przypadku suplement nie spełnia funkcji leczniczej, lecz uzupełnia, wspomaga leczenie zasadnicze. Suplementy polecają kardiolodzy (preparaty z kwasami omega 3 i 6), ortopedzi, reumatolodzy (preparaty z wapnem i glukozaminą), dermatolodzy (preparaty z oleju z wiesiołka i ogórecznika), ginekolodzy (probiotyki, preparaty z żurawiną).

www.unipharm.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć