Strona głównaZdrowieSuplementy z wapniem nasilają ryzyko chorób serca

Suplementy z wapniem nasilają ryzyko chorób serca

Przyjmowanie wapnia w postaci suplementów może zwiększać ryzyko gromadzenia się złogów miażdżycowych w tętnicach i uszkodzenia serca, chociaż dieta bogata w produkty bogate w wapń wydaje się mieć działanie ochronne.
Suplementy z wapniem nasilają ryzyko chorób serca [fot. DiamondRehabThailand from Pixabay]
Analiza dziesięciu badań, w których wzięło udział ponad 2700 osób, pokazuje, że stosowanie suplementów z wapniem może zagrażać zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Według ekspertów z Johns Hopkins Medicine warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów .

- Jeśli chodzi o stosowanie suplementów witaminowych i mineralnych, szczególnie tych z wapniem przyjmowanych dla zdrowia kości, wielu Amerykanów uważa, że więcej zawsze znaczy lepiej - mówi dr Erin Michos z Johns Hopkins University School of Medicine. - Jednak nasze badanie pokazuje, że nadmiar tego pierwiastka z suplementów może szkodzić sercu i układowi naczyniowemu - dodaje.

- Suplementy z wapniem - szczególnie u osób starszych - nie docierają do szkieletu ani nie są całkowicie wydalane z moczem, więc muszą gromadzić się w miękkich tkankach organizmu - wyjaśnia dietetyk John Anderson. Wiadomo też, że wraz z wiekiem w głównym naczyniu krwionośnym organizmu (aorcie) i innych tętnicach, gromadzą się złogi na bazie wapnia, utrudniając przepływ krwi i zwiększając ryzyko .

Na początku badań wszyscy uczestnicy odpowiedzieli na 120-częściowy kwestionariusz dotyczący ich nawyków żywieniowych, aby określić, ile wapnia przyjmują, jedząc produkty mleczne, , produkty wzbogacone wapniem, takie jak płatki zbożowe i inne artykuły bogate w ten pierwiastek. Oddzielnie badacze zebrali informacje o tym, jakie leki i suplementy każdy uczestnik przyjmuje na co dzień. Wykorzystano tomografię komputerową serca, aby dokonać pomiaru wapnia w tętnicach wieńcowych, co jest miarą zwapnienia tętnic serca i markerem ryzyka . Początkowo u części uczestników odnotowano obecność w tętnicach serca. Badania wapnia w tętnicach wieńcowych powtórzono 10 lat później.

Autorzy uwzględnili takie czynniki wpływające na problemy wieńcowe, takie jak: wiek, płeć, rasa, ćwiczenia, palenie papierosów, poziom dochodów, wykształcenie, wagę, poziom spożycia alkoholu, ciśnienie krwi, poziomu cukru we krwi i rodzinną historię medyczną. Osoby z najwyższym całkowitym spożyciem wapnia, które wynosiło ponad 1400 miligramów wapnia dziennie, były średnio o 27 procent mniej narażona na rozwój choroby serca osoby z najniższym spożyciem wapnia - poniżej 400 miligramów wapnia dziennie. Jednakże osoby stosujące suplementy miały o 22 procent wyższe prawdopodobieństwo, że poziom wapnia w ich tętnicach wieńcowych wzrośnie powyżej zera w ciągu dekady, co wskazuje na rozwój choroby serca.

- Istnieje wyraźna różnica w sposobie, w jaki organizm wykorzystuje i reaguje na suplementy, w porównaniu do przyjmowania wapnia w diecie, co czyni suplementy bardziej ryzykownymi - mówi dr Anderson. - Może to być spowodowane tym, że suplementy zawierają sole wapnia, lub też wywoływane przyjmowaniem dużej dawki na raz, której organizm nie jest w stanie przetworzyć - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy