Strona głównaZdrowieSuplementy nie działają? Nie przedłużą życia

Suplementy nie działają? Nie przedłużą życia

Przyjmowanie witamin i minerałów z suplementów nie daje spodziewanego efektu w postaci lepszego zdrowia i zmniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci.
Suplementy nie działają? Nie przedłużą życia [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com]
Badania Tufts University dotyczące stosowania suplementów pokazały brak związku pomiędzy przyjmowaniem suplementów i niższym ryzykiem wcześniejszego zgonu.

Od jakiegoś czasu popularyzuje się zalecenia dotyczące jedzenia odpowiedniej ilości warzyw, owoców, ryb, orzechów, etc,. tak, aby przydać sobie potrzebną dla organizmu dawkę składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Wiadomo jednocześnie, że ciągle niewielu ludzi stosuje się do tych rekomendacji i sięga po , które pozwolą uzupełnić niezbędne składniki.

Zdrowe odżywianie się jest kluczowe dla dbania o siebie. Nie warto jednak iść „drogą na skróty" - tylko różnorodna, zbilansowana dieta może dać ten efekt, suplementy się tu nie sprawdzają, mówią badacze.

Uczeni dokonali przeglądu danych medycznych ponad 27 tysięcy osób. Sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy stosowaniem suplementów i ryzykiem śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny. Okazało się, że dostateczna dawka określonych składników odżywczych jest związana ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci, ale wtedy, gdy pochodzi ona z jedzenia, a nie suplementów. Nie odkryto związku między przyjmowaniem suplementów diety a niższym zagrożeniem wcześniejszej śmierci.

To nie wszystko. Odkryto, że nadmiar z suplementów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu nowotworów (w przypadku dawek wapnia przekraczającyych 1000 mg / dobę).

Ustalono też m. in., że odpowiednie dawki i magnezu miały związek z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Adekwatne dawki witaminy A, K i natomiast oznaczały niższe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku chorób sercowo-naczyniowych.

Autorzy mówią, że uzyskane wyniki potwierdzają tezę, że jakkolwiek stosowanie suplementów przyczynia się do zwiększonego poziomu składników odżywczych, to zastępowanie suplementami naturalnego jedzenia, nie daje oczekiwanych efektów.

O badaniach można przeczytać w Annals of Internal Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy