01-08-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Suplementacja witaminą D zwłaszcza w zimie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem.
Witamina D jest ważna z wielu powodów, przede wszystkim dla utrzymania dobrego stanu kości (bierze udział w metabolizmie wapnia i fosforu), a jej niedobór ma związek z wieloma chorobami, w tym niektórymi rodzajami nowotworów, depresją, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym i chorobami układu krążenia. Jakkolwiek występuje w niektórych produktach spożywczych, jej większość wytwarzana jest w naszej skórze w reakcji na światło słoneczne. Wielu Europejczyków cechuje się niskim poziomem witaminy D, przy czym niedobór ten jest szczególnie dotkliwy w miesiącach zimowych. Niedostateczna dawka tej substancji wiąże się też z nadciśnieniem.
Duńscy uczeni ustalili, że suplementy z witaminą D przyjmowane w miesiącach zimowych mogą pomóc obniżyć ciśnienie u pacjentów z i niskim poziomem wspomnianej witaminy.
W testach wzięli udział pacjenci ze szpitala Holstebro w Danii, który znajduje się na 56 stopniu szerokości geograficznej północnej (mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej co Glasgow i Moskwa). Hospitalizowanym zmierzono początkowy poziom witaminy D, a następnie przez 20 tygodni podawano im witaminę D lub placebo.
Jak odkryto, u pacjentów przyjmujących suplementy z witaminą D nastąpiło znaczne zmniejszenie ośrodkowego skurczowego ciśnienia krwi (ciśnienia krwi mierzonego w aorcie, w pobliżu ) w porównaniu z grupą placebo: skurczowe ciśnienie krwi obniżyło się o 6,8 mmHg, rozkurczowe - o 1,7 mmHg.
Stwierdzono także, że dzięki suplementacji witaminą D, nastąpiło obniżenie ambulatoryjnego ciśnienia krwi (ciśnienie krwi mierzone na ramieniu, kiedy pomiarów dokonuje się wielokrotnie w ciągu doby) u pacjentów, u których pierwotnie występował niedobór witaminy D.
- Prawdopodobnie większość Europejczyków ma niedobór witaminy D, a wielu z nich doświadcza również nadciśnienia. Nasze wyniki sugerują, że pacjenci z nadciśnieniem tętniczym mogą odnieść korzyść z suplementacji witaminą D, jeśli mają jej niedobory. Witamina D nie wyleczy nadciśnienia u tych pacjentów, ale może pomóc, szczególnie w miesiącach zimowych - mówi dr Thomas Larsen.
- Wyniki te wskazują na znaczną redukcję centralnego skurczowego ciśnienia krwi u pacjentów przyjmujących suplement witaminy D przez 20 tygodni w porównaniu z grupą placebo. Są to wstępne testy, zatem wymagają potwierdzenia, ale są potencjalnie interesujące jako część ogólnej strategii leczenia nadciśnienia u pacjentów z niskim poziomem witaminy D - wyjaśnia dr Larsen.
Na podstawie: