Strona głównaZdrowieSuperjedzenie: Czerwony olej palmowy

Superjedzenie: Czerwony olej palmowy

Czerwony olej zawiera znaczne ilości beta-karotenu oraz witaminy E, które pozwoliły na przydanie mu miana „super jedzenia".
© dolphfyn - Fotolia.comOlej palmowy pochodzi z owoców afrykańskiego drzewa palmowego (Elais guineensis). Obecnie jednak 85 procent tego oleju na świecie produkowana jest w Malezji i Indonezji.

Czerwony olej palmowy zawdzięcza swoją nazwę czerwonawej barwie, która jest taka ze względu na wysoką zawartość beta-karotenu i likopenu. Wspomniany produkt to najbogatsze naturalne źródło beta i alfa-karotenu, który może być przekształcany w organizmie do . Co więcej, olej zawiera znaczną ilość silnej postaci , zwanej tokotrienolem.

Niektórzy eksperci uważają wręcz, że czerwony olej palmowy to prawdziwy eliksir . Taka opinia jest uzasadniana głównie wysoką zawartością karotenów i toktrienoli. Przydaje takich korzyści, jak:

  • poprawa pracy mózgu i zmniejszenie ryzyka rozwoju oraz innych form ;
  • zwiększenie przepływu krwi przez tętnice oraz istotna redukcja poziomu (nawet o 40 procent);
  • poprawa metabolizmu, co pomaga usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha.

Czerwony olej palmowy jest polecany zamiast masła czy margaryny. Nadaje się też do gotowania w wysokich temperaturach z uwagi na jego tolerancję takiej temperatury.

„Eliksir" nie jest jednak łatwo zdobyć. Jego uzyskiwanie wiąże się z niszczeniem środowiska naturalnego. Zwiększone zapotrzebowanie na czerwony olej palmowy prowadzi do zwiększenia produkcji, która wiąże się ze zniszczeniem dużej części malezyjskiej i indonezyjskiej dżungli, w których żyją zwierzęta zagrożone wyginięciem, takie jak orangutany.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy