Strona głównaZdrowieSuchy, mokry. Jak poradzić sobie z kaszlem?

Suchy, mokry. Jak poradzić sobie z kaszlem?

Jesienny sezon przeziębieniowy trwa. Infekcja zaczyna się niewinnie – od lekkiego drapania w gardle, kilku kichnięć. Czasem organizm sam radzi sobie z pokonaniem infekcji, ale niestety często choroba rozwija się i dolegliwości trapią nas przez kolejnych kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni. Okazuje się, że w najbardziej uciążliwym momencie przeziębienia ponad połowa osób skarży się na męczący kaszel. Mokry czy suchy? Co robić, aby odpowiednio go rozpoznać i poradzić sobie z nim?
Suchy, mokry. Jak poradzić sobie z kaszlem? [Fot. michaelheim - Fotolia.com] Faza wirusowa

Jeśli mamy do czynienia z o przebiegu pełnym (czyli przechodzimy etap wirusowy i bakteryjny), to zazwyczaj zaczyna się ona od fazy wirusowej, która trwa około tygodnia. Do jej charakterystycznych objawów należy podwyższona temperatura ciała, obrzęk i wysięk oraz (zblokowanie bądź ograniczenie przepływu powietrza). W tej fazie zaleca się podawać leki przeciwkaszlowe (jeśli kaszel jest suchy i męczący), przeciwhistaminowe oraz dodatkowo paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Faza bakteryjna

Druga to faza bakteryjna, podczas której zaleca się leczenie antybiotykiem (stosujemy go w infekcjach bakteryjnych, a nie wirusowych) oraz przyjmowanie preparatów mukolitycznych i mukokinetycznych – upłynniających wydzielinę. Ten etap trwa nieco ponad tydzień, a proces zdrowienia zaczyna się dopiero po około dwóch tygodniach od zachorowania. Warto przy tym wiedzieć, że wyższą skuteczność antybiotykoterapii można osiągnąć za pomocą terapii łączonej – np. w przypadku zastosowania amoksycyliny, zawartej w niektórych , razem z bromheksyną z preparatów leczących kaszel mokry. Według przeprowadzonych badań wśród pacjentów z zapaleniem płuc, współczynnik całkowitych wyzdrowień wynosił 47% w grupie z terapią łączoną a tylko 22% w przypadkach stosowania leczenia samą amoksycyliną.

Syrop na kaszel – zadbaj o jego skuteczność!

Każde leczenie należy stosować odpowiednio w zależności od objawów i fazy choroby. W odniesieniu do kaszlu – trzeba odróżnić kaszel nieproduktywny (suchy) i produktywny (mokry). Ten produktywny jest nam niezbędny by wyzdrowieć – umożliwia bowiem usunięcie nagromadzonej wydzieliny oskrzelowej. Bywa jednak, że jest jej zbyt mało (by zaczęła się efektywnie odkrztuszać) lub jest zbyt gęsta i lepka – wtedy konieczne jest stosowanie leków wykrztuśnych. Jedną z substancji, które ułatwiają odkrztuszanie jest m.in. bromheksyna. Zawarta w syropie czy tabletkach, aktywnie wpływa na ruch rzęsek nabłonka oddechowego, ułatwiając tym samym ruch wydzieliny. Istotny jest także jej korzystny wpływ na produkcję surfaktantu – substancji, która zmniejsza przyleganie śluzu do nabłonka i dzięki temu przyczynia się do łatwiejszego oczyszczania dróg oddechowych. Bromheksyna zwiększa także wydzielanie śluzu, który wzbogacony jest w czynniki obronne: immunoglobuliny A, lizozym i laktoferynę. Związki te lokalizują drobnoustroje, hamują namnażanie i stymulują rozpad bakterii.

Przy przyjmowaniu produktów o przeznaczeniu medycznym warto także wiedzieć, że leki i zawarte w nich substancje powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju kaszlu. Pamiętajmy więc, że jeśli doskwiera nam kaszel mokry, należy stosować syrop o działaniu wykrztuśnym, który nie będzie hamował kaszlu, tylko ułatwiał odkrztuszanie. Trzeba stosować go zgodnie z zaleceniami w ulotce i nie przyjmować bezpośrednio przed snem.

Zupełnie inne działanie mają preparaty leczące kaszel suchy (bezproduktywny), które hamują odruch kaszlowy i nie są wskazane z leczeniu kaszlu mokrego.

Co jeszcze pomoże na kaszel?

Najważniejsze zadanie mokrego kaszlu to ułatwienie pozbycia się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. W tym celu przydatne mogą się okazać także domowe metody, które będą stanowiły pomoc w walce z przeziębieniem. Kluczowe przy kaszlu jest nawodnienie organizmu. W tym celu warto podawać płyny, które nie podrażniają „zmęczonego” już gardła i dróg oddechowych. Najlepsze będą napoje w temperaturze pokojowej lub nieco cieplejsze (ale nie gorące ani bardzo zimne). Zaleca się pić wodę, herbatę z sokiem malinowym, miodem, cytryną czy mleko z masłem i miodem. W okresie leczenia ważna jest także wilgotność powietrza, w którym przebywamy – powinna mieścić się w granicach 40-60%. Egzamin zda także nawilżacz powietrza lub powieszenie w pokoju mokrego ręcznika. Innym sposobem będzie zrobienie inhalacji (np. nad miską z gorącą wodą). Dodatkowo, przed snem warto nasmarować klatkę piersiową maścią rozgrzewającą.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X