Strona głównaZdrowieStres zwiększa poziom cukru we krwi?

Stres zwiększa poziom cukru we krwi?

Lekarze z Ohio State University znaleźli wyraźny związek między kortyzolem (hormonem stresu) i wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
Stres zwiększa poziom cukru we krwi? [fot. PDPics from Pixabay]
U zdrowych osób poziom kortyzolu zmienia się w sposób naturalny w ciągu dnia, znacznie wzrasta rano i spada w godzinach nocnych, mówią endokrynolodzy. W przypadku pacjentów z , jeśli ilość tego hormonu utrzymywała się na podobnym poziomie przez wiele godzin, odnotowywano wyższy poziom glukozy we krwi.

Już wcześniejsze badania pokazały, że i depresja to dwie główne przyczyny bardziej ‘płaskiego' profilu kortyzolu (mniejszych zmian jego ilości w ciągu dnia). Te stałe poziomy hormonu stresu znacznie utrudniają kontrolowanie poziomu cukru we krwi i leczenie choroby. Dlatego - jak mówią lekarze - szczególnie istotne jest, by diabetycy nauczyli się osłabiać stres.

Związek pomiędzy ilością kortyzolu i poziomem glukozy zaobserwowano jedynie u chorych na cukrzycę. Jednak eksperci sądzą, że hormon stresu prawdopodobnie odgrywa istotną rolę w zapobieganiu cukrzycy i zamierzają kontynuować testy relacji między kortyzolem a rozwojem cukrzycy oraz chorobami serca.
Większość chorych na cukrzycę typu 2 zdaje sobie sprawę, jak ważne są regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i odpoczynek. Jednak zmniejszanie stresu jest u nich kluczowym, acz często zapominanym elementem leczenia. Niezależnie od tego, czy jest to praktykowanie , czy lektura , podejmowanie działań obniżających poziomu stresu jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia wszystkich, szczególnie zaś dla diabetyków - mówią autorzy badań.
Na temat badań napisano w czasopiśmie Psychoneuroendocrinology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy