Strona głównaZdrowieStres w połączeniu z wysokokalorycznym jedzeniem przyniesie otyłość ekspresowo

Stres w połączeniu z wysokokalorycznym jedzeniem przyniesie otyłość ekspresowo

Wysokokaloryczna dieta w połączeniu ze stresem powoduje większy przyrost masy ciała niż taki sam sposób odżywiania w środowisku wolnym od stresu. Naukowcy z Garvan Institute of Medical Research odkryli szlak molekularny w mózgu, kontrolowany przez insulinę, który jest odpowiedzialny za dodatkowy przyrost masy ciała.
Stres w połączeniu z wysokokalorycznym jedzeniem przyniesie otyłość ekspresowo [fot. RitaE from Pixabay]
„Badanie wskazuje, że musimy być bardziej świadomi tego, co jemy, kiedy jesteśmy zestresowani, aby uniknąć szybszego powstawania otyłości", ostrzegają badacze.

Niektóre osoby jedzą mniej, gdy są zestresowane, ale większość z nas w takich sytuacjach sięga po więcej posiłków, a co jeszcze istotniejsze, cechują się one zwykle dużą zawartością kalorii, bo są bogate w cukier i tłuszcz.

Aby ustalić, co kontroluje to „stresowe jedzenie", autorzy zbadali różne obszary mózgu u myszy. Jedzenie jest kontrolowane głównie przez część mózgu o nazwie podwzgórze, zaś inna cześćć - ciało migdałowate - przetwarza reakcje emocjonalne, w tym .

Okazało się, że myszy, które przez dłuższy czas doświadczały stresu mogły jeść wysokokaloryczne pokarmy, stały się otyłe szybciej niż te, które jadły wysokotłuszczowe produkty w bezstresowym środowisku. Odkryto, że główną rolę w tym przyroście masy odgrywała cząsteczka o nazwie NPY, którą mózg naturalnie wytwarza w odpowiedzi na stres. Po wyłączeniu procesu produkcji NPY w ciele migdałowatym przyrost masy ciała zmniejszył się. Bez NPY zyskiwanie na wadze na diecie wysokotłuszczowej ze stresem było takie samo jak to związane z podobnym odżywaniem się w środowisku bez .

W normalnych warunkach organizm wytwarza insulinę tuż po posiłku, co pomaga komórkom wchłaniać glukozę z krwi i wysyła sygnał „przestań jeść" do mózgu. Uczeni odkryli, że sam w sobie przewlekły stres tylko nieznacznie podniósł poziom insuliny we krwi, ale w połączeniu z wysokokaloryczną dietą ilość była 10 razy wyższa niż u myszy niedoświadczających stresu i spożywających standardową dietę.

Kiedy stan stresu się przedłuża, komórki nerwowe przestają reagować na nadmierne ilości insuliny i w efekcie zwiększa się poziom podniosły poziom NPY, co zarówno sprzyja jedzeniu, jak i zmniejsza spalanie energii przez organizm. Mamy tu więc do czynienia z błędnym kołem, w którym stale wysoki poziom insuliny spowodowany stresem i wysokokaloryczną dietą przekłada się na coraz częstsze jedzenie, wyjaśniają bdacze.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Cell Metabolism.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy