Strona głównaZdrowieStres sprzyja nadciśnieniu i problemom sercowo-naczyniowym

Stres sprzyja nadciśnieniu i problemom sercowo-naczyniowym

U osób z normalnym ciśnieniem krwi i nadmiernym poziomem hormonów stresu częściej rozwija się nadciśnienie i występują zdarzenia sercowo-naczyniowe w porównaniu z osobami o niższym poziomie hormonu stresu.
Stres sprzyja nadciśnieniu i problemom sercowo-naczyniowym [© contrastwerkstatt - Fotolia.com]
Skumulowana ekspozycja na codzienne stresory i doświadczenie traumatycznej sytuacji może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jak się okazuje, nasz umysł może pozytywnie lub negatywnie wpływać na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, a także rokowania co do zdrowia układu krążenia raz z czasem.

- Hormony: norepinefryna, adrenalina, dopamina i kortyzol mogą wzrosnąć wraz ze stresem związanym z wydarzeniami życiowymi, pracą, związkami, finansami i nie tylko. Stres jest kluczowym czynnikiem zwiększającym ryzyko nadciśnienia i zdarzeń sercowo-naczyniowych - mówi dr Kosuke Inoue z Uniwersytetu w Kioto.

- Poprzednio koncentrowano się na związku między poziomem hormonu i nadciśnieniem lub zdarzeniami sercowo-naczyniowymi u pacjentów z rozwiniętym . Teraz sprawdzono wpływ stresu na ryzyko takich problemów. Być może warto mierzyć hormony stresu, aby zapobiegać nadciśnieniu i udarom czy zawałom - zauważa dr Inoue.

Norepinefryna, epinefryna i dopamina to związki odpowiedzialne za stabilność autonomicznego układu nerwowego - czyli tego, który reguluje mimowolne funkcje organizmu, takie jak częstość akcji serca, ciśnienie krwi i oddychanie. Kortyzol zaś to hormon steroidowy uwalniany podczas stresu i regulowany przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, która wpływa na reakcję na stres.

- Jakkolwiek wszystkie te hormony są wytwarzane w nadnerczach, odgrywają różne role i maja odmienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, stąd warto indywidualnie badać ich związek z nadciśnieniem i zdarzeniami sercowo-naczyniowymi - wskazuje dr Inoue.

Jak odkryto:

W ciągu 6 lat monitorowania pacjentów, każdorazowo, gdy poziomy czterech hormonów stresu podwajały się, wiązało się to 21-31 proc. wzrostem ryzyka rozwoju nadciśnienia.

W okresie ponad 11 lat, ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych wzrastało o 90 proc. przy każdym podwojeniu się poziomu . Nie odnotowano natomiast związku między zdarzeniami sercowo-naczyniowymi a pozostałymi hormonami stresu.

- Trudno jest badać stres psychospołeczny, ponieważ ma indywidualny charakter, a jego wpływ jest odmienny u różnych ludzi. W tym badaniu zastosowaliśmy nieinwazyjne pomiary - pojedynczy test moczu, aby określić, czy poziom stresu może pomóc w identyfikacji osób potrzebujących dodatkowych badań przesiewowych dla zapobiegania nadciśnieniu i zdarzeniom sercowo-naczyniowym - mówi dr Inoue.

- Kolejnym kluczowym pytaniem jest to, czy i w których populacjach częstsze testy hormonów stresu mogą być pomocne. Obecnie pomiary tych hormonów robi się tylko wówczas, gdy podejrzewa się jakąś podstawową przyczynę nadciśnienia lub inne powiązane choroby. Być może jednak takie testy mogą pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu i - wyjaśnia dr Inoue.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy