Strona głównaZdrowieStres prowadzi do udaru

Stres prowadzi do udaru

Nowe badania sugerują, że nauczenie się skutecznego radzenia sobie ze stresującymi życiowymi wyzwaniami może pomóc obniżyć ryzyko udaru mózgu, zwłaszcza u osób w starszym wieku.
Stres prowadzi do udaru Naukowcy odkryli, że osoby powyżej 65 roku życia cechujące się najwyższym poziomem problemów psychospołecznych - w tym depresji, negatywnego nastawienia i niezadowolenia z życia - miały potrójne ryzyko zgonu w wyniku udaru w porównaniu z tymi, którzy odznaczali się niższym poziom .

Emocje mają bardzo istotny wpływ na zdrowie, a ludzie doskonale wiedzą, kiedy czują się zestresowani. Ważne więc, by pamiętali o wpływie czynników psychologicznych na zdrowie fizyczne i aktywnie stosowali , podkreślają uczeni z University of Minnesota w Minneapolis.

Amerykańscy badacze wskazują, że udar jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu w USA i najpowszechniejszym powodem długoterminowej niepełnosprawności.

Badacze postanowili sprawdzić, jakie czynniki ryzyka udaru mózgu ludzie mogą zmniejszyć samodzielnie. Poprzednie badania powiązały ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, zwłaszcza u kobiet, teraz jednak postanowiono rozszerzyć zagadnienie biorąc pod uwagę także wpływ lęku czy negatywnego podejścia do życia przez osoby zagrożone .

W badaniu wykorzystano dane z Project Chicago Health Aging z lat 1997-1999, który obejmował wywiady przeprowadzone z osobami powyżej 65 roku życia na temat objawów depresji, stresu, lęku, złości, poczucia bezradności i zadowolenie z życia.

Dokonując analiz wzięto pod uwagę takie czynniki oddziałujące na stan zdrowia, jak rasa, wiek, płeć, poziom wykształcenia, ryzyko udaru mózgu, historię przewlekłych problemów zdrowotnych i stosowanie leków kontrolujących lub łagodzących objawy depresji. Warto podkreślić, że rasa i płeć nie wpływa na ryzyko udaru.

Badanie wykazało, że wzrost poziomu niepokoju wiązał się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zarówno śmiertelnych, jak i nie skutkujących zgonem udarów mózgu u osób starszych. Naukowcy odkryli również, że stres był związany z podwyższonym ryzykiem udaru krwotocznego, spowodowanego krwawieniem tętnicy w mózgu, ale nie udaru niedokrwiennego wywoływanego przez zakrzepy krwi w tętnicy.

Najbardziej przygnębieni i smutni seniorzy, mieli ponad dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu i ponad 32 proc. wyższe prawdopodobieństwo doświadczenia udaru w ogóle niż osoby doświadczające mniejszego stresu.

Wyniki badan opublikowano w magazynie American Heart Association.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy