Strona głównaZdrowieStres pourazowy wywołuje agresję

Stres pourazowy wywołuje agresję

Stres traumatyczny może wywoływać agresję, ponieważ wzmacnia określone ścieżki mózgowe związane z emocjami. Głęboka stymulacja mózgu wpływająca na te ścieżki może zatem hamować agresję, która ma związek z zespołem stresu pourazowego.
Stres pourazowy wywołuje agresję [fot. Annabel_P from Pixabay]
Konsekwencje stresu traumatycznego utrzymują się jeszcze długo po ustaniu stresorów. Osoby cierpiące na zespół często wykazują zwiększoną , wywoływaną nieznanymi zmianami w ciele migdałowatym. Ciało migdałowate to obszar w kształcie migdała znajdujący się głęboko w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w emocjach, zachowaniach społecznych i wykazywaniu agresji.

Zbadano, jak różne obwody ciała migdałowatego zmieniły się u samców myszy po narażeniu gryzoni na traumatyczny . Wzmocniły się dwa połączenia, co skutkowało większą ilością ataków na inne myszy: obwód łączący ciało migdałowate z brzuszno-przyśrodkowym podwzgórzem oraz z jądrem łóżkowym prążkowia końcowego. Pierwszy z nich ma wpływ na częstotliwość ataków, a drugi kontroluje ich długość. Kiedy wykorzystano niskie częstotliwości światła, aby powstrzymać wzmocnienie ścieżek, zachowania agresywne u zwierząt osłabły. Według badaczy, stymulacja mózgu może wywołać ten sam efekt u ludzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy