Strona głównaZdrowieStres osłabia zdrowie jamy ustnej, a to zaburza zdolności poznawcze

Stres osłabia zdrowie jamy ustnej, a to zaburza zdolności poznawcze

Stres może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej, a to może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych.
Stres osłabia zdrowie jamy ustnej, a to zaburza zdolności poznawcze [fot. Umanoide on Unsplash]
Z badań wynika, że zdrowie jamy ustnej może być dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia organizmu. Choroby zębów i dziąseł znacznie obniżają jakość życia i mogą zwiększać ryzyko .

Niedawno obliczono, że problemy z dziąsłami przekładają się na wyższe ryzyko udaru i ogólnie podwyższają prawdopodobieństwo chorób serca o około 20 procent. To jednak nie wszystko - teraz skoncentrowano się na związku pomiędzy i .

W ramach niedawno opublikowanej analizy 23 badań ustalono, że problemy zdrowotne jamy ustnej są związane z osłabieniem pamięci oraz funkcji wykonawczych. Teraz kolejni badacze (z Rutgers University) skupili swoją uwagę na wpływie zaburzeń stanu jamy ustnej na kłopoty poznawcze wśród chińskiej mniejszości. Wybrano tę grupę ze względu na to, że z powodu problemów językowych i innych uwarunkowań rzadko regularnie chodzi do stomatologa.

W jednym z badań ustalono, że im poważniejszy problem uczestnicy mieli z zębami, tym częściej wykazywali zaburzenia kognitywne. Szczególnie częstsze były wówczas przypadki ogólnego osłabienia poznawczego oraz spadek funkcji epizodycznej. Wiadomo jednocześnie, że problemy z pamięcią epizodyczną mają związek z rozwojem .

W innych testach zapytano o częstość doświadczania suchości w ustach i zestawiono te dane z poziomem doświadczanego stresu. Wzięto też pod uwagę to, na jakie wsparcie społeczne liczyć mogą uczestnicy, w tym, jak często widzą się z rodziną i przyjaciółmi oraz czy spotykają się z krytycyzmem oraz nadmiernymi wymaganiami ze strony bliskich. Odkryto, że wyższy stres oznaczał większe ryzyko suchości w ustach, z kolei osoby mogące liczyć na regularne kontakty oraz zrozumienie innych rzadziej deklarowały takie zaburzenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy