Strona głównaZdrowieStres nie pozwala ci spać? Pomoże wyciąg z trzciny cukrowej

Stres nie pozwala ci spać? Pomoże wyciąg z trzciny cukrowej

Każdy wie, że stresujące wydarzenia negatywnie wpływają na sen. Naukowcy z Japonii odkryli teraz, że aktywny składnik z trzciny cukrowej i inne naturalne produkty mogą łagodzić stres i pomagać zdrowo sypiać.
Stres nie pozwala ci spać? Pomoże wyciąg z trzciny cukrowej [fot. Joseph Mucira from Pixabay]
Specyfika funkcjonowania we współczesnym świecie sprzyja , w tym jego skracaniu. Niedobory odpoczynku zaś nasilają odczuwanie ilość stresu, a stres z kolei jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za trudności z zasypianiem. Dostępne leki nasenne nie rozwiązują kłopotów ze stresem i często mają poważne skutki uboczne. Niedostateczna ilość snu też związana z niektórymi chorobami, takimi jak: otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, depresja, lęk, epizody manii itp.

Jak odkryto, oktakozanol zmniejsza stres i przywraca normalny sen. Wspomniany związek znajduje się w większych ilościach w różnych produktach spożywczych, takich jak trzcina cukrowa, otręby ryżowe, olej z kiełków pszenicy, itp. Surowym ekstraktem jest polikozanol, a jego głównym składnikiem - oktakozanol. Obydwie te substancje były już stosowane u ludzi przy różnych innych schorzeniach.

Zbadano wpływ oktakozanolu na regulację u zestresowanych myszy. Związek obniżył poziom kortykosteronu w osoczu krwi, który jest markerem stresu u gryzoni. Myszy, którym go podano, zaczęły znowu normalnie spać, choć wcześniej ich odpoczynek był zaburzony z powodu stresu.

Sen wywołany oktakozanolem był podobny do fizjologicznie naturalnego snu. Co ciekawe, substancja nie oddziaływała na zdrowe gryzonie. Okazało się, że ma on potencjał osłabiania stresu, wydłużania odpoczynku i może być użyteczny w leczeniu wywoływanej stresem bezsenności. Nie wykazywał też żadnych skutków ubocznych.

Obecnie suplementy z oktakozanolem czy polikozanolem są stosowane u ludzi dla poprawy metabolizm lipidów, obniżenia poziomu cholesterolu lub wzmocnienia organizmu. Autorzy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić wpływ wspomnianego związku na ludzi pod kątem łagodzenia i poprawy snu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy