Strona głównaZdrowieStres kurczy mózg i zaburza pamięć

Stres kurczy mózg i zaburza pamięć

Długotrwały stres zmniejsza jakość życia, sprzyja zaburzeniom psychicznym i wiąże się z rozwojem różnych chorób fizycznych. Jednym z towarzyszący przewlekłemu stresowi zagrożeń jest osłabienie pamięci, ostrzegają eksperci.
Stres kurczy mózg i zaburza pamięć Utrzymujący się przez dłuższy czas wyższy poziom kortyzolu, hormonu uwalnianego w odpowiedzi na , ma związek z osłabieniem , a nawet pewną atrofią, czyli kurczeniem się mózgu, ostrzegają uczeni z Johns Hopkins University.

Testom pamięci, abstrakcyjnego rozumowania, percepcji wizualnej i uwagi poddały się 2231 osób w średnim wieku 49 lat, u których nie odnotowano żadnych objawów . Jednocześnie u uczestników zmierzono poziom kortyzolu we krwi i wykonano badanie MRI, które pozwala ocenić objętość mózgu.

Okazało się, że w porównaniu z osobami o średnich poziomach , ludzie z najwyższymi ilościami tego hormonu uzyskiwali słabsze wyniki w testach poznawczych. Różnica pozostała także po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ na wielkość mózgu, czyli wiek, płeć, poziom wykształcenia, , poziom ciśnienia krwi, etc.

To kolejne testy, które wskazują, że brak kontroli nad stresem i niezdolność do zarządzania nim skutkuje osłabieniem zdrowia mózgu. Jakkolwiek nasz mózg potrzebuje określonych wyzwań, by móc prawidłowo działać i zachować swoje funkcje, jednak nadmierne jego obciążanie w postaci przewlekłego stresu nierzadko daje odwrotne skutki, wyjaśniają uczeni.

Zwiększenanie się poziomu kortyzolu podczas doświadczania stresu jest normalną reakcją i stanowi mechanizm, dzięki któremu nasi przodkowie mogli skuteczniej bronić się przed drapieżnikami, szybko i odpowiednio reagując na sytuację zagrożenia. Zwiększenie ilości kortyzolu jednak powinno być krótkotrwałe, tymczasem współczesnym ludziom stres bardzo często towarzyszy zarówno w domu, jak i w pracy, nierzadko skutkując przewlekle wysokim poziomem wspomnianego hormonu i prowadząc do rozmaitych zaburzeń w funkcjonowaniu, w tym do kłopotów poznawczych, dodają uczeni.

O badaniach napisano w magazynie Neurology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy