Strona głównaZdrowieStres i lęk nie zawsze są złe. Bywają pomocne

Stres i lęk nie zawsze są złe. Bywają pomocne

Zazwyczaj o stresie i lęku myśli się jako o negatywnych doświadczeniach, jakkolwiek jednak mogą osiągać niebezpieczny poziom, psychologowie od dawna wiedzą, że nie tylko nie da się ich uniknąć, ale i często odgrywają pomocną rolę w codziennym życiu.
Stres i lęk nie zawsze są złe. Bywają pomocne [Stres, © Stepan Popov - Fotolia.com]
Zazwyczaj pojawia się, gdy ludzie działają na granicy swoich możliwości - kiedy zmuszają się lub są zmuszeni przez okoliczności do przekroczenia znanych im granic. Trzeba jednak zrozumieć, że stres może wynikać zarówno z dobrych, jak i złych wydarzeń. Na przykład, stresujące jest zwolnienie z pracy, ale także przywiezienie nowonarodzonego dziecka po raz pierwszy do domu.

- Warto, aby psychologowie dzielili się wiedzą na temat stresu z szerszym gronem: stres jest czymś codziennym, a działanie na granicy naszych możliwości często buduje nasze umiejętności; umiarkowany poziom stresu zaś może mieć funkcję ochronne i prowadzić do wyższej , gdy staje się w obliczu nowych trudności - mówi psycholog Lisa Damour.

Podobnie rzecz ma się z niepokojem. - Wszyscy psychologowie wiedzą, że lęk jest wewnętrznym systemem alarmowym, prawdopodobnie rozwiniętym przez ewolucję, który ostrzega nas przed zagrożeniami zarówno zewnętrznymi - takimi jak kierowca wjeżdżający na nasz pas - jak i wewnętrznymi - na przykład, gdy zbyt długo zwlekamy i nadszedł czas, aby wziąć się za pracę - mówi Damour. Postrzeganie lęku jako czasami pomocnego i ochronnego pozwala ludziom dobrze go wykorzystać.

Wszystko to nie oznacza, że stres i niepokój nie mogą być szkodliwe. Stres może stać się niezdrowy, jeśli jest przewlekły lub traumatyczny. - Innymi słowy, stres powoduje krzywdę, gdy przekracza poziom, który dana osoba może znieść lub wykorzystać do budowania siły psychicznej. Podobnie lęk staje się niezdrowy, gdy jego „alarmowanie" nie ma sensu. Czasami ludzie czują się niespokojni bez żadnego powodu. Innym razem zaniepokojenie jest całkowicie nieproporcjonalne do zagrożenia, na przykład gdy uczeń ma atak paniki z powodu kartkówki - mówi Damour.

Nieleczony stres i mogą być uporczywą udręką, a także przyczyniać się do wielu dodatkowych objawów psychicznych i fizycznych, takich jak lub zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Każdy, kto czuje się przytłoczony stresem, powinien podjąć kroki w celu jego zmniejszenia i zwrócić się o pomoc do specjalisty, aby nauczyć się strategii radzenia sobie ze stresem. Co do lęku, niektórzy umieją go osłabiać dzięki odpowiedniej ocenie i krytyce własnych irracjonalnych myśli. Jeśli jednak takie podejście nie jest skuteczne, także warto skonsultować się z profesjonalistą - radzi Damour.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy