Strona głównaChorobyStres i gniew mogą nasilić niewydolność serca

Stres i gniew mogą nasilić niewydolność serca

Stres i złość mogą być szczególnie szkodliwe u pacjentów z niewydolnością serca - znacznie nasilają dolegliwość.
Stres i gniew mogą nasilić niewydolność serca [fot. Henryk Niestrój from Pixabay]
to zagrażająca życiu dolegliwość sercowo-naczyniowa, w której serce ulega uszkodzeniu lub osłabieniu. Może prowadzić do zmniejszenia frakcji wyrzutowej, czyli wypompowywania przez mięsień sercowy mniejszej ilości krwi niż przy typowym skurczu serca.

Oceniono oddziaływanie stresu i złości na funkcję rozkurczową u pacjentów ze zmniejszoną frakcją wyrzutową serca. Funkcja rozkurczowa wskazuje zdolność serca do rozluźnienia i ponownego napełnienia między skurczami mięśni i stanowi wskaźnik ryzyka zgonu.

W ramach badań analizowano poziom , złości i doświadczanych w ciągu kilkudziesięciu godzin przez uczestników i wykonano echokardiogramy, by ocenić funkcję rozkurczową w spoczynku oraz podczas zadania wysiłkowego.
Pacjenci, którzy zgłaszali doświadczanie gniewu w tygodniu poprzedzającym testy, wykazywali gorsze wyjściowe ciśnienie rozkurczowe w spoczynku. Ponadto u większości uczestników odnotowano związane ze stresem zmiany funkcji rozkurczowej, w tym zmniejszoną relaksację i zwiększone ciśnienie rozkurczowe.
Pacjenci, którzy przewlekle doświadczają podwyższonego poziomu stresu, zmagają się z bardziej uciążliwym przebiegiem choroby, obniżoną jakością życia i zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Wyjaśnienie określonych ścieżek behawioralnych i fizjologicznych jest szczególnie ważne w erze COVID-19, kiedy typowe stresory niewydolności serca mogą być dodatkowo potęgowane przez te związane z pandemią - mówi Kristie Harris z Yale University.
Takie czynniki, jak stres psychiczny i często pozostają nierozpoznane i nie są uwzględniane. Tymczasem (...) stres i złość oddziałują na wyniki kliniczne pacjentów z chorobami serca (...) - wskazuje Matthew Burg z Yale.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy