Strona głównaZdrowieStres biologicznie nas postarza, ale można odwrócić ten proces

Stres biologicznie nas postarza, ale można odwrócić ten proces

Nasz wiek biologiczny gwałtownie wzrasta w odpowiedzi na różne formy stresu, co jednak jest odwracalne, gdy pozbywamy się nadmiernego napięcia i potrafimy się odprężyć. Takie zmiany zachodzą w stosunkowo krótkich okresach dni lub miesięcy.
Stres biologicznie nas postarza, ale można odwrócić ten proces [fot. Pexels from Pixabay]
- To odkrycie płynnego, zmiennego wieku podważa popularną koncepcję jednokierunkowej zmiany w ciągu życia - mówi James White z Duke University School of Medicine. - Wcześniej opisywano krótkoterminowe wahania wieku biologicznego, ale nie było wiadomo, czy zmiany są odwracalne - dodaje.

Uważa się, że wiek biologiczny organizmu ciągle wzrasta w ciągu życia, ale teraz okazuje się, że wiek biologiczny nie jest nierozerwalnie związany z tym chronologicznym. Ludzie mogą być biologicznie starsi lub młodsi, niż sugeruje ich wiek z metryki. Ponadto na wiek biologiczny mogą wpływać między innymi choroby, leczenie farmakologiczne, zmiany stylu życia i czynniki środowiskowe.

Przeprowadzono testy na myszach i ludziach. Wykorzystano proces metylacji DNA, który zmienia się w sposób przewidywalny na przestrzeni wieku chronologicznego. Zmierzono zmiany wieku biologicznego u ludzi i myszy w odpowiedzi na różne stresujące bodźce.

Jak ustalono, wiek biologiczny może wzrosnąć w stosunkowo krótkich okresach czasu w odpowiedzi na stres, jest to jednak przejściowe i powraca do wartości wyjściowych po wydobyciu się ze stanu stresu.

Odkryto, że przejściowe zmiany wieku biologicznego wystąpiły m. in. podczas poważnych operacji, ciąży i ciężkiego COVID-19 u ludzi lub myszy. Przykładowo, pacjenci po urazach doświadczyli silnego i szybkiego wzrostu wieku biologicznego po zabiegu. Niemniej, wskaźniki wieku powróciły do wartości wyjściowych w ciągu paru dni po operacji. Podobnie u kobiet w ciąży odnotowano powrót do wieku biologicznego po porodzie, choć działo się to w różnym tempie i w różnym stopniu. Wreszcie, lek immunosupresyjny o nazwie tocilizumab przyspieszył powrót do wieku biologicznego pacjentów z .

- Odkrycia sugerują, że silny zwiększa ryzyko śmierci, przynajmniej częściowo, poprzez zwiększenie wieku biologicznego. Wydaje się więc, że można zmniejszyć to zagrożenie poprzez obniżenie wieku biologicznego i że zdolność do regeneracji po stresie może być istotnym wyznacznikiem zdrowego starzenia się i . Wreszcie, wiek biologiczny może być dobrym parametrem dla oceny stresu fizjologicznego i jego łagodzenia - wyjaśnia Vadim Gladyshev, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy