Strona głównaZdrowieStres bardziej uderza w kobiety

Stres bardziej uderza w kobiety

Stres dotyka każdego bez względu na wiek, stan majątkowy, płeć, czy miejsce zamieszkania. Okazuje się jednak, że panie w większej mierze go odczuwają niż panowie. Kobiety czują się bardziej zniechęcone i wyczerpane w stresogennych sytuacjach.
Stres bardziej uderza w kobiety Z brytyjskich badań (przeprowadzonych na zlecenie Physiological Society) wynika, że kobiety silniej doświadczają stresujących wydarzeń.

- Współczesny świat dostarcza takich źródeł , które trudno byłoby sobie nawet wyobrazić 50 lat temu, jak np. media społecznościowe i smartfony - mówi Lucy Donaldson z Physiological Society - Zaskakujące było odkrycie, że w każdym pojedynczym przypadku analizowanym w tym badaniu, od problemów z pieniędzmi do kwestii Brexitu, u kobiet odnotowywano wyższy poziom stresu niż u mężczyzn. To z kolei może mieć istotny wpływ na zdrowie kobiet, wskazuje Donaldson.

Badania objęły 2 tysiące Brytyjczyków, których pytano o to, jakie wydarzenia mające miejsce na przestrzeni lat były dla nich źródłem stresu i jak określiliby związane z nimi natężenie . Okazało się, że bez względu na rodzaj stresogennego zdarzenia kobiety doświadczały silniejszego zdenerwowania czy napięcia niż mężczyźni. Największą różnica w tym zakresie dotyczyła zagrożenia terrorystycznego, najmniejsza pojawienia się na świecie pierwszego dziecka.

Różnice w poziomie emocjonalnej odpowiedzi na stres oraz w źródłach stresu były zależne także od wieku badanych. Starsi respondenci silniej odczuwali stres związany z chorobami, młodsi - z narodzinami pierwszego dziecka. Najmłodsi badani z kolei (w wieku 18-24 lata) odczuwali silne zaniepokojenie w związku z Brexitem. Nie bez znaczenia okazał się także poziom wykształcenia. Ci którzy uczyli się dłużej, wykazywali wyższy poziom stresu.

- Wielu ludzi zdaje sobie sprawę ze skutków stresu na , ale musimy również wziąć pod uwagę jego wpływ fizjologię organizmu. Mózg oraz układ nerwowy i hormonalny reagują na stres w taki sposób, że negatywnie wpływa to na serce, układ odpornościowy i pokarmowy. Gdy stres jest długotrwały, efekty te mogą powodować wystąpienie chorób, takich jak wrzody, lub zwiększyć ryzyko - wyjaśnia Donaldson.

Do głównych powodów stresu, jakie wskazywali badani, należą: utrata bliskiej osoby, narodziny pierwszego dziecka, choroby, atak terrorystyczny, ale także Brexit, kradzież tożsamości, kradzież smartfona, opóźnienia środków kominukacji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy