Strona głównaZdrowieStrategia antynikotynowa - nie oglądaj reklam papierosów

Strategia antynikotynowa - nie oglądaj reklam papierosów

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu używania papierosów. Nowe badania pokazują, co może pomóc w rezygnacji z tego szkodliwego nawyku.
Strategia antynikotynowa - nie oglądaj reklam papierosów  [fot. Yunus Ozyıgıt z Pixabay]
są groźne zarówno dla palaczy, jak i osób niepalących. Osiem milionów ludzi umiera z powodu aktywnego palenia, a kolejne 1,2 mln w wyniku wdychania dymu tytoniowego. Około 80 proc. z 1,1 miliarda palaczy na całym świecie mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie obciążenie chorobami i śmiercią związanymi z tytoniem jest największy. Jak walczyć z ? Pomocne może być unikanie oglądania samych papierosów.

„Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal" - to powiedzenie jest adekwatne dla podjęcia walki z nawykiem palenia papierosów. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez uczonych z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii - ograniczenie reklam papierosów i umieszczanie wyrobów tytoniowych na niewyeksponowanych miejscach, istotnie zmniejsza sprzedaż tych produktów.

Jak mówią eksperci, usunięcie nachalnych materiałów reklamowych ma istotny wpływ na poziom sprzedaży papierosów, szczególnie wśród młodych ludzi. To pomaga też wskazać, że nie są to „standardowe" produkty konsumenckie.

Według autorów, działa to tak, jak z wszelkimi używkami - niedobór czy świadome ich unikanie ułatwia ograniczenie czy rezygnację z ich zakupu i stosowania. Dotyczy to np. również alkoholu, czy .

Wśród głownych przyczyn śmierci wynikających z palenia papierosów, są: nowotwory dróg oddechowych, , , przewlekła obturacyjna choroba płuc ().

Wyniki badań są dostępne w magazynie Tobacco Control.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy