05-09-2019
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu używania papierosów. Nowe badania pokazują, co może pomóc w rezygnacji z tego szkodliwego nawyku.
są groźne zarówno dla palaczy, jak i osób niepalących. Osiem milionów ludzi umiera z powodu aktywnego palenia, a kolejne 1,2 mln w wyniku wdychania dymu tytoniowego. Około 80 proc. z 1,1 miliarda palaczy na całym świecie mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie obciążenie chorobami i śmiercią związanymi z tytoniem jest największy. Jak walczyć z ? Pomocne może być unikanie oglądania samych papierosów.
„Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal" - to powiedzenie jest adekwatne dla podjęcia walki z nawykiem palenia papierosów. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez uczonych z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii - ograniczenie reklam papierosów i umieszczanie wyrobów tytoniowych na niewyeksponowanych miejscach, istotnie zmniejsza sprzedaż tych produktów.
Jak mówią eksperci, usunięcie nachalnych materiałów reklamowych ma istotny wpływ na poziom sprzedaży papierosów, szczególnie wśród młodych ludzi. To pomaga też wskazać, że nie są to „standardowe" produkty konsumenckie.
Według autorów, działa to tak, jak z wszelkimi używkami - niedobór czy świadome ich unikanie ułatwia ograniczenie czy rezygnację z ich zakupu i stosowania. Dotyczy to np. również alkoholu, czy .
Wśród głownych przyczyn śmierci wynikających z palenia papierosów, są: nowotwory dróg oddechowych, , , przewlekła obturacyjna choroba płuc ().
Wyniki badań są dostępne w magazynie Tobacco Control.