Strona głównaZdrowieStosuj tę dietę, a osłabisz ryzyko depresji

Stosuj tę dietę, a osłabisz ryzyko depresji

Nowe badanie potwierdziły, że zdrowa dieta jest korzystna zarówno dla umysłu, jak i ciała. Jeśli jesz odpowiednie ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, możesz liczyć na niższe ryzyko depresji.
Stosuj tę dietę, a osłabisz ryzyko depresji [Fot. pict rider - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Chicago odkryli, że zyskująca popularność dieta, która pomaga zachować ładną sylwetkę i obniżyć ryzyko nadciśnienia, może też zmniejszać prawdopodobieństwo depresji.

(Dietary Approaches to Stop Hypertension), opracowana w latach 90-tych, ma pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi i zapobiec nadciśnieniu oraz innym dolegliwościom, które mogłyby przerodzić się w poważne choroby. DASH obfituje w , produkty pełnoziarniste oraz niskotłuszczowy nabiał. Nie ma w niej niemal wcale artykułów bogatych w tłuszcze nasycone i cukier.

Uczestnicy badań zostali podzieleni na trzy grupy. Jedna ściśle stosowała dietę DASH, druga trzymała się jej w mniejszym stopniu, a trzecia miała najpowszechniejsze w świecie zachodnim menu. Przez ponad sześć lat monitorowano stan zdrowia uczestników, a także zebrano od nich szczegółowe inforacje na temat codziennego sposobu odżywiania się.

Okazało się, że ci, którzy najściślej stosowali DASH, odznaczali się znacznie niższym prawdopodobieństwem doświadczania objawów w porównaniu do ludzi jedzących najpopularniejsze w zachodniej Europie i USA produkty.

Ochronna dla zdrowia psychicznego funkcja diety DASH pozostała w mocy także po uwzględnieniu innych czynników depresji. Osoby jedzące większe ilości warzyw i owoców ciągle odznaczały się niższym prawdopodobieństwem poczucia beznadziei, pesymizmu, czy głębokiego smutku i lęku w badanym okresie.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania czynnościami, które zwykle sprawiały przyjemność, a także niemożnością wykonywania codziennych czynności. O chorobie mówi się, gdy taki stan utrzymuje się co najmniej dwa tygodnie.

Najpowszechniejsze objawy choroby to: utrata energii, znaczące zmiany poziomu apetytu, potrzeba o wiele dłuższego snu, niepokój, zmniejszona koncentracja, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bezwartościowości, poczucie winy lub beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy