Strona głównaZdrowieStosuj przyprawy - dzięki temu zmniejszysz stany zapalne

Stosuj przyprawy - dzięki temu zmniejszysz stany zapalne

Dodawaj różnych przypraw do posiłku - to niezawodny sposób nie tylko na sprawienie, że będzie smaczniejszy, ale też może przydać korzyści zdrowotnych.
Stosuj przyprawy - dzięki temu zmniejszysz stany zapalne [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Uczeni odkryli, że kiedy uczestnicy zjedli posiłek bogaty w tłuszcze i węglowodany, do którego dodano sześć gramów mieszanki przypraw, odnotowano u nich niższy poziom markerów w porównaniu do ich poziomu po zjedzeniu takiego dania bez przyprawienia.

Jeśli lubisz przyprawy, mogą być sposobem na uczynienie zdrowszym posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu lub . Nie możemy stwierdzić na podstawie tego badania, czy chodzi o jedną przyprawę, ale ta konkretna mieszanka wydawała się przynosić korzyści - mówi prof. Connie Rogers z Penn State University.
Badacze zastosowali do badań mieszankę z , liścia laurowego, czarnego pieprzu, cynamonu, kolendry, kminku, imbiru, oregano, pietruszki, czerwonej papryki, , tymianku i kurkumy.

Już wcześniejsze badania łączyły wiele różnych przypraw, takich jak imbir i kurkuma, z właściwościami przeciwzapalnymi. Jednocześnie wiadomo, że przewlekłe stany zapalne oznaczają wyższe ryzyko różnych chorób, w tym nowotworu, , a także nadwagi i otyłości.

Ostatnio odkryto również, że stan zapalny może gwałtownie wzrosnąć po zjedzeniu posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru. Chociaż nie jest jasne, czy te krótkie zmiany - zwane ostrym stanem zapalnym - mogą przekładać się na przewlekłe zapalenie, bez wątpienia mogą odgrywać rolę w nadwadze i .

Ostatecznie najlepsze jest zachęcanie do zdrowszego odżywiania się oraz utraty na wadze i ćwiczeń, ale takie zmiany w zachowaniu są trudne i wymagają czasu. Tymczasem chcieliśmy sprawdzić, czy połączenie przypraw, które ludzie już znają i które mogą dodać do jednego posiłku, może mieć pozytywny wpływ - wskazuje prof. Rogers.

W badaniach wzięło udział 12 mężczyzn w wieku 40 - 65 lat z nadwagą lub otyłością i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W losowej kolejności każdy uczestnik w ciągu trzwech dni zjadł trzy wersje posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i węglowodanów: jedno danie było bez przypraw, inne zawierało dwa gramy mieszanki przypraw, a jeszcze inne sześć gramów. Od uczestników pobrano próbki krwi przed i po każdym posiłku co godzinę przez cztery godziny, aby zmierzyć markery stanu zapalnego.

Jak się okazało, zapalne cytokiny uległy zmniejszeniu po posiłku zawierającym sześć gramów przypraw w porównaniu do posiłku z dwoma gramami lub bez przypraw. Sześć gramów zaś to mniej więcej tyle, ile znajduje się na jednej łyżce stołowej. Jak oceniają uczeni, przyprawy mają właściwości przeciwzapalne, które pomagają zrównoważyć stan zapalny spowodowany wysokotłuszczowym i wysokowęglowodanowym posiłkiem.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Nutrition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy