Strona głównaZdrowieStosowanie aparatów słuchowych opóźni osłabienie poznawcze

Stosowanie aparatów słuchowych opóźni osłabienie poznawcze

Używanie aparatów słuchowych może opóźniać rozwój funkcji poznawczych u osób starszych i poprawiać działanie mózgu.
Stosowanie aparatów słuchowych opóźni osłabienie poznawcze [fot. kalhh from Pixabay]
Osłabienie funkcji poznawczych jest związane z i dotyczy około 32 procent osób w wieku 55 lat oraz ponad 70 procent osób w wieku powyżej 70 lat. Osłabienie słuchu jest jednak modyfikowalnym czynnikiem ryzyka .

Uczeni z Uniwersytetu ws Melbourne przetestowali używanie u prawie 100 osób w wieku 62-82 lat, które zmagały się z ubytkiem słuchu.

Uczestnicy byli badani przed i 18 miesięcy po założeniu aparatów słuchowych. Srawdzono u nich poziom: słuchu, funkcji poznawczych, percepcji mowy, jakości życia, aktywności fizycznej, odczuwanej , nastroju i stanu zdrowia.

Odkryto, że po stosowaniu aparatów słuchowych przez 1,5 roku: percepcja mowy, zgłaszane przez samych uczestników zaburzenia słuchu i jakość życia znacznie się poprawiły. Aż u 97,3 procent uczestników badania wykazano klinicznie znaczącą poprawę lub stabilność funkcji wykonawczych, czyli zdolności umysłowych do planowania, organizowania informacji i inicjowania zadań.

W szczególności u kobiet odnotowano istotną poprawę pamięci roboczej (używanej do rozumowania i podejmowania decyzji), a także większości innych badanych funkcji poznawczych.

Jak zauważyli autorzy badań, poprawa funkcji poznawczych jest czymś, czego zwykle nie obserwuje się u osób starszych. „Jakkolwiek istnieją skuteczne metody leczenia ubytku słuchu, obecnie nie ma efektywnego leczenia osłabienia funkcji poznawczych lub demencji", mówi prof. Julia Sarant z Uniwersytetu w Melbourne. „Te badania są pozytywnym krokiem w kierunku oceny wykorzystania aparatów słuchowych dla opóźniania zaburzeń funkcji poznawczych," dodaje prof. Sarant.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Clinical Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy