Strona głównaZdrowieStopa cukrzycowa - jak chronić się przed infekcjami

Stopa cukrzycowa - jak chronić się przed infekcjami

Stopa cukrzycowa to jedna z najczęstszych komplikacji u pacjentów z cukrzycą. Diabetycy powinni zwracać szczegolną uwagę na wszelkie zmiany, bo łatwo u nich o poważną infekcję, która może doprowadzić nawet do amputacji.
Stopa cukrzycowa - jak chronić się przed infekcjami [Fot. tpap8228 - Fotolia.com] W przypadku prostych powszechnych skaleczeń czy otarć na , nie przejmujemy się tym specjalnie i pozwalamy, by proces gojenia następował „własnym tempem". Jeśli się to jednak przydarza diabetykom, muszą specjalnie zadbać o dobre warunki do gojenia się ran, bo w ich przypadku jest to zaburzone i o wiele łatwiej o poważne w skutkach zakażenia.

Osoby chore na cukrzycę może dotyczyć neropatia, która ma miejsce z powodu uszkodzenia nerwów - powoduje zmniejszenie czucia w stopach, przez co ułatwia powstawanie niedostrzegalnych szybko przez pacjentów ran i zadrapań. Poza tym diabetycy są bardziej narażeni na chorobę naczyń obwodowych, która zaburza przepływ krwi, utrudniając procesy gojenia.

Same w sobie wspomniane dolegliwości nie wywołują ran, choć np. neuropatia sprzyja owrzodzeniom. Im dłużej dany pacjent choruje na , tym większe ma ryzyko owrzodzenia, co powoduje, że staje się ono bardziej powszechne u osób starszych (ale nie oznacza to, że młodzi ludzie są wolni od tej dolegliwości). Często diabetycy z pęcherzami na stopach lub skaleczeniami nie zdają sobie sprawy z obecności tych uszkodzeń, ponieważ nie mają w obszarze stóp dostatecznego czucia.

Jak wynika z badań, owrzodzenia stopy są najczęstszymi urazami związanymi z cukrzycą, a większość innych problemów ze stopami, takich jak deformacja kości i amputacja, mogą być następstwem owrzodzeń właśnie.

Lekarze zalecają zwracanie szczególnej uwagi na:

stwardniałą skórę wywołaną naciskiem. Można tego uniknąć nosząc odpowiednie wygodne obuwie;

Skaleczenia i przebicia skóry, przed którymi łatwiej się bronić zawsze nosząc buty przy wychodzeniu na zewnątrz;

Infekcje - można im zapobiec odpowiednio osuszając stopy, nosząc czyste, „oddychające" skarpetki i zakładając klapki w strefach wspólnych pryszniców (na siłowni czy basenie);

Powstawanie brodawek na podeszwach stóp, które rozwijają się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (). Trzeba zakładać klapki na basenie czy saunie, by się przed tym uchronić.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy