Strona głównaZdrowieStawy a wiek

Stawy a wiek

Problemy ze schylaniem się, noszeniem zakupów czy ból w kolanie. Wraz z wiekiem zwiększają się problemy osób starszych związane z funkcjonowaniem stawów. Najczęściej towarzyszy temu ból, który znacząco utrudnia poruszanie się. Jak zatem zachować energię i dobre zdrowie stawów, gdy pierwsza młodość już za nami?
Stawy a wiek [Fot. Moe - Fotolia.com]

Problemy wieku dojrzałego

Wraz z wiekiem mięśnie seniorów wiotczeją i tracą na elastyczności, a stawowa ulega degeneracji – ściera się i niszczy, przez co przestaje spełniać swoją ochronną dla stawów funkcję. Zaczyna się niewinnie od bólu w kolanie lub łokciu, potem może dokuczać biodro, pojawiają się coraz większe trudności z poruszaniem się, ból staje się uporczywy w efekcie czego dochodzi do zwyrodnienia stawów, które tracąc swoją sprężystość stają się sztywne i deformują się. Z czasem zmiany mogą być widoczne w postaci zewnętrznych deformacji, szczególnie małych stawów np. dłoni.
U osób starszych występują naturalne niedobory materiałów budulcowych, w tym białka (), który stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej i jest odpowiedzialny za wydolność stawów, a także całego narządu ruchu - kości, chrząstek, więzadeł i powięzi. Nie wszyscy wiedzą, ale u kobiet dodatkowym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na narząd ruchu jest zmniejszanie się hormonów chroniących tkankę kostną po menopauzie. Zmniejszanie się masy kostnej wywołuje bóle, a te ograniczają pracę mięśni i stawów powodując ich niewydolność – tłumaczy dr Tadeusz Śnieżek, ortopeda.

Co zrobić, by zachować sprawność stawow?

Zdrowie seniora i jego dobre samopoczucie w dużym stopniu zależy od tego, czy jest sprawny. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o dobrą kondycję stawów skokowych, palców rąk, kolan czy kręgosłupa.
Jednym ze sposobów na zdrowe stawy osób starszych jest aktywność fizyczna, która może stać się prawdziwym eliksirem młodości. Ruch uruchamia mięśnie, te z kolei naczynia krwionośne. Prawidłowe krążenie krwi powoduje dotlenienie wszystkich elementów, jak również dostarcza składniki pokarmowe do wszystkich komórek organizmu, dzięki czemu nasze stawy są sprawniejsze i silniejsze. Ponadto jednym z filarów wiatlności osób starszych jest prawidłowe odżywianie się. Należy pomyśleć o odpowiednim bilansowaniu posiłków i dostarczyć organizmowi dostateczną ilość łatwo przyswajalnego białka, cukrów prostych, tłuszczów (najlepiej roślinnych), witamin oraz mikro i makroelementów – wyjaśnia dr Tadeusz Śnieżek.
W przypadku kiedy naturalne odżywianie nie wystarcza, warto uzupełnić niedobory dobrej jakości suplementami przeznaczonymi do kompleksowej ochrony . W tym celu warto sięgnąć po preparaty z kolagenem zalecane osobom starszym.

4Flex

Tagi: stawy, kolagen, rzs

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy