Strona głównaZdrowieStarzenie się zmienia nasz mikrobiom

Starzenie się zmienia nasz mikrobiom

Starzenie się wywołuje istotne zmiany w mikrobiomie ludzkiego jelita cienkiego, inne niż te spowodowane lekami lub chorobami.
Starzenie się zmienia nasz mikrobiom [© 7activestudio - Fotolia.com]
- Odkrywając zmiany mikrobiologiczne, które zachodzą w jelicie cienkim wraz z wiekiem, stosowaniem leków i rozwojem chorób, mamy nadzieję na zidentyfikowanie unikalnych elementów , które pozwolą na podjęcie działań spowalniających starzenie się - mówi dr Ruchi Mathur, autorka badań z Cedars-Sinai.

W ramach testów zbadano skład drobnoustrojów jelita cienkiego osób w wieku 18 - 80 lat. - Teraz wiemy, że niektóre populacje drobnoustrojów są bardziej wrażliwe na leki, podczas gdy inne są bardziej na niektóre choroby. Zidentyfikowaliśmy też określone drobnoustroje, na które oddziałuje prawdopodobnie jedynie wiek metrykalny danej osoby - wyjaśnia dr Mathur.

XXI wiek został określony jako „era mikrobiomu jelitowego", ponieważ naukowcy zaczęli zwracać szczególną uwagę na rolę, jaką biliony bakterii jelitowych, grzybów i wirusów mogą odgrywać w zdrowiu człowieka. Badania sugerują, że zaburzenia w środowisku mikrobiologicznym mogą prowadzić do krytycznych chorób, w tym chorób gastroenterologicznych, , i niektórych zaburzeń neurologicznych.

Zidentyfikowano bakterie w jelicie cienkim, które działają niczym „zakłócacze" - wraz z czasem zwiększają się i mogą być kłopotliwe. - Bakterie z grupy coli są standardowymi „mieszkańcami" jelita. Odkryliśmy jednak, że gdy stają się zbyt liczne w jelicie cienkim - co dzieje się z wiekiem - wywierają negatywny wpływ na resztę drobnoustrojów, niczym chwasty w ogrodzie - mówi dr Gabriela Leite, współautorka badań.

Badacze odkryli również, że wraz ze bakterie w jelicie cienkim zmieniają się z drobnoustrojów preferujących tlen na te, które mogą przeżyć przy mniejszej ilości tlenu. - Naszym celem jest identyfikacja i odkrycie zmian zestawu drobnoustrojów jelita cienkiego związanych ze zdrowiem i chorobami człowieka. Biorąc pod uwagę ważną rolę, jaką jelito cienkie odgrywa w wchłanianiu składników odżywczych, zmiany w mikrobiomie w tej części jelita mogą istotnie wpływać na zdrowie i gwarantuje dalsze badania -mówi dr Mark Pimentel, który również uczestniczył w badaniach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy