Strona głównaZdrowieStarzenie się nie usprawiedliwia problemów z pamięcią

Starzenie się nie usprawiedliwia problemów z pamięcią

Samo w sobie starzenie się nie jest przyczyną łagodnych zaników pamięci, mówią pracownicy Centrum Badań nad Alzheimerem Rush.
Starzenie się nie usprawiedliwia problemów z pamięcią [fot. tiero - Fotolia.com]
Nawet bardzo wczesne łagodne zmiany w , które rozwijają się znacznie częściej w starszym wieku niż otępienie, są wywoływane takimi samymi uszkodzeniami mózgu, które odpowiadają za chorobę Alzheimera i inne formy demencji.

„Wczesne łagodne zmiany poznawcze były uważane za efekt normalnego procesu starzenia się, ale de facto to pierwsze oznaki postępującej , w szczególności choroby ", wyjaśnia dr Robert S. Wilson z Rush University Medical Center. „Zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji ma znacznie większy wpływ na funkcje pamięci w starszym wieku, niż wcześniej sądzono", ddaje dr Wilson.

W badaniu wzięło udział ponad 350 osób, które nawet przez 13 lat były poddawane corocznym testom poznawczym. Po śmierci uczestników ich mózgi badano pod kątem zmian związanych z otępieniem: splątków neurofibrylarnych, udaru mózgu i obecności ciał Lewy'ego (odpowiadających za jedną z form demencji).

Autorzy przyjrzeli się szybkości zmian funkcji poznawczych. Odkryli, że przez ostatnie cztery do pięciu lat życia wykazano bardzo szybki ich spadek. We wcześniejszych latach testów osłabienie to było stopniowe i ledwo zauważalne. Jak się okazało, patologiczne zmiany były związane z szybkim zaniżeniem i okazały się silnym wskaźnikiem dalszych, poważniejszych zaburzeń funkcji poznawczych.

Wyższe zagęszczenie splątków określonych białek niekorzystnie wpłynęło na wszystkie formy poznania. Zarówno ciała Lewy'ego, jak i udar mózgu, średnio podwoiły tempo stopniowego osłabienia pamięci, a przy braku takich modyfikacji niemal nie dostrzegano zmian możliwości poznawczych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy