Strona głównaZdrowieStarzenie się mięśni - sarkopenię może powstrzymać rapamycyna

Starzenie się mięśni - sarkopenię może powstrzymać rapamycyna

Wraz ze wzrostem średniej długości życia zwiększa się też liczba chorób związanych z wiekiem, w tym sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej w wyniku starzenia się. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei wykazali, że dobrze znany lek może opóźniać związane z wiekiem osłabienie mięśni.
Starzenie się mięśni - sarkopenię może powstrzymać rapamycyna [fot. Viet Phan from Pixabay]
Już w naszych najlepszych latach zaczynają się kurczyć, a ich siła maleje. Niestety stanowi to naturalną część procesu starzenia się. U niektórych osób zmniejszenie masy i funkcji mięśni jest bardzo silne - wówczas diagnozuje się sarkopenię, chorobę, która dotyka nawet co drugą lub trzecią osobę po 80 roku życia, zmniejszając , niezależność i jakość życia.

Przyczyny sarkopenii są różnorakie: od zaburzeń metabolizmu mięśni po zmiany w nerwach zaopatrujących mięśnie. Teraz uczeni odkryli, że białkowy kompleks mTORC1 również przyczynia się do sarkopenii, a jego powstrzymanie za pomocą leku o nazwie rapamycyna spowalnia związany z wiekiem .
W przeciwieństwie do oczekiwań, długoterminowa supresja mTORC1 za pomocą rapamycyny jest bardzo korzystna dla mięśni szkieletowych u myszy, pomagając zachować wielkość i siłę mięśni - mówi Daniel Ham, współautor badań. - Połączenia nerwowo-mięśniowe, miejsca, w których neurony stykają się z włóknami mięśniowymi, aby kontrolować ich skurcz, słabną podczas starzenia. Ich stabilność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych mięśni w okresie starzenia, a rapamycyna skutecznie to zapewnia - dodaje Ham.
Obecnie nie ma skutecznego farmakologicznego leczenia sarkopenii. Opisywane badanie daje nadzieję, że możliwe będzie spowolnienie związanego z wiekiem zaniku mięśni przy pomocy terapii, która hamuje mTORC1. Tym samym będzie można wydłużyć autonomię i jakość życia osób starszych, oceniają uczeni.

Odkrycia opisano w „Nature Communications".

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy