26-01-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Starzenie się ludzi (i zwierząt) to program biologiczny, w ramach którego długość życia każdego gatunku jest mniej lub bardziej z góry określona. Jak się okazuje, metylacja DNA, czyli proces odpowiedzialny za wiele procesów związanych z rozwojem organizmów, ulega związanym z wiekiem zmianom.
Część z tych przemian jest tak precyzyjna, że wiek chronologiczny ludzi można określić z dokładnością plus/minus 3,6 lat na podstawie dowolnej tkanki lub płynu w organizmie. Co więcej, analiza metylacji DNA może też dostarczyć informacji o wieku biologicznym, który jest miarą tego, jak dobrze funkcjonuje twoje ciało w porównaniu z wiekiem chronologicznym. Przykładowo, ludzie cierpiący na stłuszczenie wątroby mają szybszy zegar biologiczny, podczas gdy stulatkowie - wolniejszy.
Ale jak działa ten zegar? Czy można zmienić częstotliwość jego tykania? Naukowcy z Instytutu Babraham i Europejskiego Instytutu Bioinformatyki zidentyfikowali ten mechanizm u myszy. Jak pokazali, zmiany w metylacji DNA w różnych miejscach genomu pozwalają przewidzieć wiek myszy z dokładnością do plus/minus 3,3 tygodni. Biorąc pod uwagę, że ludzie żyją do około 85 lat, a myszy do 3 lat, dokładność zegara gryzoni i ludzi jest zaskakująco podobna.
W badaniach na myszach wykazano też, że działania związane ze stylem codziennego funkcjonowania, o których wiadomo, że skracają długość życia, przyspieszają zegar. Na przykład usunięcie jajników u samic myszy przyspiesza zegar, a to obserwuje się również we wczesnej u kobiet. Co ciekawe, , o której wiadomo, że jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, także sprzyja szybszemu starzeniu się. Ważne jest przy tym to, że zmiany w zegarze epigenetycznym wykrywano już u gryzoni w wieku 9 tygodni, co przy średnim wieku życia na poziomie 3 lat oznacza ogromną redukcję czasu i kosztów przyszłych odkryć dotyczących .
Identyfikacja ludzkiego jest głównym przełomem w dziedzinie starzenia się. Teraz pojawia się wiele pytań dotyczących jego mechanizmu i funkcji. Nasze odkrycie epigenetycznego zegara starzenia się myszy sugeruje, że może być on podstawową cechą starzenia się ssaków. Co ważne, pokazujemy, że możemy wykrywać odmienności w tempie „tykania" w odpowiedzi na zmiany, takie jak sposób odżywiania się. Będziemy mogli więc wykorzystać ten zegar do poprawy zdrowia człowieka - mówi Tom Stubbs, współautor badań.
Jak uważają autorzy, ich badania mogą dostarczyć lepszego wglądu w proces starzenia się i sprawdzić, czy długość życia gatunku jest w jakiś sposób zaprogramowana.
Na podstawie:
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »