Strona głównaZdrowieStanie nie jest zdrowsze niż siedzenie - jak zmniejszyć ryzyko chorób serca

Stanie nie jest zdrowsze niż siedzenie - jak zmniejszyć ryzyko chorób serca

Pozostawanie dłuższy czas w pozycji stojącej stało się sposobem na rekompensowanie szkód wynikających z siedzącego trybu życia, często spowodowanego spędzaniem długich dni przed komputerem, telewizorem lub za kierownicą. Okazuje się jednak, że to może nie być najzdrowsze rozwiązanie.
Stanie nie jest zdrowsze niż siedzenie - jak zmniejszyć ryzyko chorób serca [fot. reallywellmadedesks from Pixabay]
Biurka do pracy z ruchomym blatem umożliwiającym stanie stały się popularną opcją wśród pracowników biurowych. Eksperci z Uniwersytetu w Sydney ostrzegają jednak, że w dłuższej perspektywie stanie w porównaniu z nie poprawia zdrowia i może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych związanych ze staniem, takich jak i .

Równocześnie wykazano również, że siedzenie przez ponad 10 godzin dziennie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i ortostazy, co wzmacnia potrzebę większej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

- Kluczowym wnioskiem jest to, że stanie przez zbyt długi czas nie zrównoważy siedzącego trybu życia i może być ryzykowne dla niektórych osób pod względem zdrowia układu krążenia. Odkryliśmy, że dłuższe stanie nie poprawia zdrowia układu krążenia w dłuższej perspektywie i zwiększa ryzyko problemów z krążeniem - wyjaśnia dr Matthew Ahmadi z Uniwersytetu w Sydney.

Ustalono, że dłuższe stanie nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, jednak eksperci przestrzegają przed siedzeniem przez dłuższy czas, zalecając osobom, które prowadzą siedzący tryb życia lub stoją przez długi czas, regularny ruch w ciągu dnia.

- Dla osób, które siedzą przez długi czas, włączenie dużej ilości ruchu w ciągu dnia i ustrukturyzowane ćwiczenia mogą być lepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia - radzi profesor Emmanuel Stamatakis, współautor badań.

- Rób regularne przerwy, spaceruj, korzystaj ze schodów, rób regularne przerwy podczas długich podróży samochodem lub wykorzystaj przerwę na lunch, aby odejść od biurka i trochę się poruszać - dodaje prof. Stamatakis.

Jak wykazano, około 6 minut intensywnych ćwiczeń lub 30 minut umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń dziennie może pomóc obniżyć ryzyko chorób serca nawet u osób, które długo pozostawały w pozycji siedzącej - przez ponad 11 godzin dziennie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy