Strona głównaZdrowieStan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci

Stan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci

Stan przedcukrzycowy ma związek ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci.
Wyższe zagrożenie chorobami serca i przedwczesną śmiercią dotyczy wszystkich osób ze - zarówno tych, które już zmagają się z , jak i wolnych od tych dolegliwości.

Według ekspertów badania pokazują, że warto leczyć stan przedcukrzycowy u wszystkich ludzi, także u tych, dla których jest on jedynym problemem zdrowotnym. W innym przypadku może prowadzić do poważnych komplikacji.

Stan przedcukrzyowy diagnozuje się, że gdy poziom cukru we krwi danej osoby jest podwyższony, ale nie na tyle wysoki, by oznaczał cukrzycę. Szacuje się, że do 2030 roku ponad 470 milionów ludzi na całym świecie będzie miało stan przedcukrzycowy, a u nawet 70 proc. z nich rozwinie się .

Lekarze z Południowego Uniwersytet Medycznego w Chinach przejrzeli znacznie ponad sto badań, w których wzięło udział 10 milionow ludzi i odkryli związek pomiędzy obecnością stanu przedcukrzycowego i ryzykiem chorób serca oraz przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu (także pacjentów, którzy nie mieli wcześniejszej historii chorób serca).

W populacji ogólnej stan przedcukrzycowy był związany ze zwiększonym o 13 proc. ryzykiem zgonu ze wszystkich przyczyn i 15 proc. z powodu chorób układu krążenia, w średnim okresie obserwacji wynoszącym około 10 lat. Ustalono też, że zaburzona tolerancja glukozy po jedzeniu była groźniejsza dla zdrowia niż niewłaściwy poziom glukozy na czczo.

O badaniach napisano w BMJ.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy