Strona głównaZdrowieStan przedcukrzycowy grozi chorobami serca i przedwczesną śmiercią

Stan przedcukrzycowy grozi chorobami serca i przedwczesną śmiercią

Stan przedcukrzycowy ma związek ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i wcześniejszej śmierci.
Stan przedcukrzycowy grozi chorobami serca i przedwczesną śmiercią [fot. Pamula REEVES-BARKER from Pixabay]
Przed rozwinięciem się cukrzycy powstaje tzw. , czyli sytuacja, w której poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie jest na tyle wysoki, aby można go było uznać za oznaczający . Szacuje się, że do 2030 roku ponad 470 milionów ludzi na całym świecie będzie miało stan przedcukrzycowy, a u nawet 70 proc. z nich ostatecznie rozwinie się cukrzyca typu 2.

Chińscy medycy postanowili sprawdzić związek między stanem przedcukrzycowym a ryzykiem i przedwczesnego zgonu. Ocenili go na podstawie danych 10 milionów osób w różnym wieku, o różnej płci i odmiennych stylach życia.

Obliczono, że w ciągu dekady obecność stanu przedcukrzycowego wiązała się ze zwiększonym o 13 proc. ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i o 15 proc. zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Stan ten oznaczał też wyższe zagrożenie i udarem mózgu.

To nie wszystko. W przypadku osób z chorobami serca stan przedcukrzycowy wiązał się ze zwiększeniem o 36 proc. ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i o 37 proc. ryzyka pogłębienia chorób sercowo-naczyniowych.

Odkryto też, że zaburzona tolerancja glukozy po jedzeniu wiązała się z wyższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn, choroby wieńcowej serca i udaru niż niewłaściwy poziom glukozy na czczo.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy