Strona głównaZdrowieStan ducha przekłada się na ryzyko miażdżycy

Stan ducha przekłada się na ryzyko miażdżycy

Filozofowie pytali: „jestem ciałem, czy mam ciało?", współczesna medycyna zaś gromadzi coraz więcej dowodów na to, że człowiek jest jednostką psychifizyczną i obie te sfery, tj. ciało i dusza (emocje) wzajemnie na siebie oddziałują. Uczeni odkryli, że kobiety unikające rozmów o ich potrzebach i uczuciach, w tętnicach szyjnych częściej miały większą ilość płytki miażdżycowej.
Stan ducha przekłada się na ryzyko miażdżycy [fot. Almadrava z Pixabay]
Według badaczy z University of Pittsburgh powstrzymywanie się od wyrażania i poczucie niemożności podzielenia się z najbliższą osobą własnymi troskami, zmartwieniami, czy potrzebami, może przekładać się na fizyczny stan organizmu.

Do badań zaproszono kobiety w wieku 40-60 lat. Jak ustalono, wysoka samokontrola polegająca na tłumieniu negatywnych emocji i hamowaniu otwartości co do swoich niepokojów i oczekiwań, miała związek z wyższym poziomem tzw. blaszek miażdżycowych w tętnicach szyjnych. To natomiast jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, bo może prowadzić np. do .

Autorzy mówią, że nie dowiedli związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jednym i drugim zjawiskiem, ale ustalili, że w istocie kobiety, które uznawały, że w swoich nie mogą swobodnie mówić o własnych potrzebach lub uczuciach, odznaczały się o 14 proc. wyższym prawdopodobieństwem największej ilości w tętnicy szyjnej. Złogi te - jak wiadomo - prowadzą do , udarów i innych problemów sercowo-naczyniowych, które są obecnie główną przyczyną śmierci na całym świecie.

Odkryte współwystępowanie nie jest jednak niczym zadziwiającym, bo już wcześniej ustalono, że kobiety tłumiące wyrażanie swoich potrzeb cechują się większą ilością objawów depresji i gniewu, a to jest związane z chorobami układu krążenia.

W nowych badaniach wzięto pod uwagę także inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wyniki, takie jak: historię medyczną kobiet, obecność depresji, poziom ciśnienia krwi, etc. Według uczonych, efekt w postaci bardziej rozwiniętej miażdżycy jest wywoływany silniejszym i kłopotami natury emocjonalnej, które cechują uczestniczki o pewnych cechach osobowości i te pozostające w mniej satysfkacjonującym związku.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy