Strona głównaZdrowieŚrodek owadobójczy zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Środek owadobójczy zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Narażenie na powszechnie używany pestycyd zwiększa ryzyko wcześnieszej śmierci i zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
Środek owadobójczy zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. emersonbegnini z Pixabay]
W badaniu skoncentrowano się na klasie pestycydów o nazwie pyretroidy. Są one używane w rolnictwie i do zwalczania szkodników w mieszkaniu. Dodaje się też je do wielu produktów gospodarstwa domowego.

Uczeni z University of Iowa wyjaśniają, że pyretroidy są obecne w różnych „domowych i ogrodowych , sprayach i szamponach dla zwierząt domowych, produktach na wszy i substancjach odstraszających komary".

Pyretroidy stanowią około 30 proc. wszystkich pestycydów stosowanych na świecie. W ostatnich dekadach zwiększyło się ich użycie, ponieważ wycofywano w tym czasie związki fosforoorganiczne z użytku domowego.

Pyretroidy mogą dostać się do organizmu poprzez ich wdychanie, spożycie lub wchłanianie przez skórę. Organizm rozkłada je na metabolity i wydala z moczem w ciągu kilku godzin. Ponieważ proces zachodzi dość szybko, pomiar metabolitów w moczu jest wiarygodnym sposobem oceny ekspozycji na pyretroidy.

Według badaczy popularność wspomnianych środków wynika z ich wysokiej skuteczności przeciw różnym insektom i z braku krótkoterminowego oddziaływania na zdrowie ludzi. Według autorow nowego badania jednak „konsekwencje długotrwałego narażenia na pyretroidy na późniejsze skutki zdrowotne u ludzi należy przeanalizować".

Zgodnie z niektórymi badaniami substancje te mogą upośledzać rozwój neurologiczny, zaburzać zdrowie reprodukcyjne i zwiększać ryzyko poważnych chorób przewlekłych, takich jak , i .

W badaniach wzięło udział ponad 2 tys. osób. Od uczestników pobrano próbkę moczu i monitorowano ich zdrowie przez kilkanaście lat.

Ustalono, że osoby z najwyższym poziomem metabolitu pyretroidu w moczu miały większe ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu w czasie trwania badań - było ono aż o 56 proc. wyższe od tego dotyczącego ludzi o najniższej ilości tych związków. Ustalenia te pozostały w mocy także po uwzględnieniu głównych czynników mających wpływ na poziom ryzyka przedwczesnej śmierci, takich jak: wiek, płeć, pochodzenie społeczne, status społeczno-ekonomiczny, styl życia, palenie papierosów i wskaźnik masy ciała.

Obliczono też, że osoby z grupy o największej ekspozycji na pyretroidy cechowały się trzykrotnie wyższym ryzykiem śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych niż ludzie o najniższym narażeniu. Zagrożenie nowotworem było niecowyższe wśród uczestników z pierwszej grupy.

Na temat badań można przeczytać w JAMA Internal Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy