Strona głównaZdrowieSprawdź, czy grozi ci POChP - zbadaj płuca przez... Internet!

Sprawdź, czy grozi ci POChP - zbadaj płuca przez... Internet!

Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Właśnie dlatego powstał POChP Skaner - aplikacja, która ocenia ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących kondycji zdrowotnej.
Sprawdź, czy grozi ci POChP - zbadaj płuca przez... Internet! [© psdesign1 - Fotolia.com] Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na powstawaniu nieodwracalnego zwężenia oskrzeli. Zmniejsza ono przepływ powietrza, w konsekwencji prowadząc do inwalidztwa oddechowego.

jest bardzo groźną chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje ona 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Przewlekła obturacyjna dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Oprócz nieustępującej duszności, chorym dokucza także kaszel i konieczność częstszego wykrztuszania wydzieliny. W celu diagnozy POChP, osoby podejrzewające u siebie to schorzenie, powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. spirometrii. Badania zalecane są głównie osobom po 40 roku życia, które są czynnymi lub biernymi palaczami.

- Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, kampania Płuca Polski prowadzi działania, które mają na celu upowszechnić informacje na temat POChP. Jednym z nich jest POChP Skaner. Pytania, z którego składa się skaner powstały we współpracy z pulmonologami. Każda odpowiedź ma przypisaną konkretną wagę i na podstawie zsumowania wszystkich odpowiedzi określa stopień ryzyka zachorowania na POChP. Dlatego warto poświęcić 5 minut na sprawdzenie kondycji swoich płuc – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby. Aby poprawić niekorzystne dane, spowodowane przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, należy głównie walczyć z na temat choroby, dlatego też warto skorzystać z i sprawdzić czy należymy do grupy ryzyka.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy