Strona głównaZdrowieSprawdź, co wydłuża, a co skraca życie

Sprawdź, co wydłuża, a co skraca życie

W przypadku osób z nadwagą oczekiwana długość życia ulega skróceniu o dwa miesiące na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Z kolei edukacja sprzyja długowieczności, mówią uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu.
Sprawdź, co wydłuża, a co skraca życie [fot. collage Senior.pl / Canva]
Inne kluczowe ustalenia to takie, że ludzie, którzy rzucają , uczą się dłużej i są otwarci na nowe doświadczenia, mogą spodziewać się dłuższego życia.

Naukowcy przeanalizowali informacje genetyczne ponad 600 tysięcy ludzi i długość życia ich rodziców.

Na wybory dotyczące stylu życia do pewnego stopnia wpływa nasze DNA, na przykład geny mają wpływ na poziom spożycia alkoholu i ryzyko uzależnienia. Naukowcom udało się ustalić, które czynniki mają najsilniejsze oddziaływanie na długość życia.

Jak odkryli, palenie papierosów i cechy związane z rakiem płuc miały największy wpływ na . Przykładowo, obliczyli, że wypalanie paczki papierosów dziennie przez całe życie obniża średnią długość życia o średnio siedem lat. Jednak palacze, którzy porzucą nałóg, mogą mieć nadzieję, że będą żyć tak długo, jak ktoś, kto nigdy nie palił.

Tkanka tłuszczowa i inne czynniki związane z cukrzycą także mają negatywny wpływ na oczekiwaną długość życia. W badaniu zidentyfikowano też dwie nowe różnice w DNA, które wpływają na długość życia. Pierwszą w genie, który wpływa na poziom cholesterolu we krwi i skraca życie o około osiem miesięcy. Drugą w genie powiązanym z - dodaje około pół roku do oczekiwanej .

Dane, na podstawie których wszystko to obliczano, zostały zaczerpnięte z 25 badań populacyjnych z Europy, Australii i Ameryki Północnej. - Określiliśmy wpływ wyborów dotyczących stylu życia na jego długość. Ustaliliśmy, że palenie paczki dziennie skraca średnio o siedem lat długość życia, a utrata jednego kilograma wagi wydłuża życie o dwa miesiące - wyjaśnia dr Peter Joshi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy