Strona głównaZdrowieSpowolnienie ruchów może być wczesną oznaką demencji

Spowolnienie ruchów może być wczesną oznaką demencji

Powszechnie uważa się, że z wiekiem tracimy siłę mięśni i zwalniamy, co utrudnia wykonywanie prostych czynności, takich jak wstawanie, chodzenie i siadanie. Teraz jednak na Edith Cowan University odkryto, że może to być również sygnałem dla innego problemu zdrowotnego: demencji.
Spowolnienie ruchów może być wczesną oznaką demencji [fot. Alexa from Pixabay]
U ponad tysiąca kobiet w wieku powyżej 75 lat zmierzono siłę chwytu i czas potrzebny im do wstania z krzesła, przejścia trzech metrów, odwrócenia się i ponownego usiądnięcia, co nazywa się testem „a timed-up-and-go" (TUG). Takie testy powtórzono pięć lat później.

Mniejsza siła chwytu i wolniej wykonany test TUG były istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju demencji, bez względu na ryzyko genetyczne i czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie , spożywanie alkoholu i poziom aktywności fizycznej.

Kobiety o najsłabszej sile chwytu były ponad dwukrotnie bardziej narażone na demencję w starszym wieku niż najsilniejsze panie.
Podobnie, uczestniczki najwolniejsze w teście TUG były ponad dwukrotnie bardziej narażone na demencję niż najszybsze panie.

Osłabienie siły uchwytu i spowolnienie po pięciu latach również było powiązane z wyższym ryzykiem demencji.

- Prawdopodobnie ze względu na szereg podobieństw, siła chwytu może również być pewnym wskaźnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, i zespołu słabości, które są czynnikami zagrożenia demencją - mówi dr Marc Sim, współautor badań.
- Zarówno testy siły chwytu, jak i TUG nie są powszechnie wykonywane w praktyce klinicznej, ale obydwa są niedrogie i proste - dodaje dr Sim.

- Włączenie testów funkcji mięśni do badań przesiewowych w kierunku może być przydatne do identyfikacji osób wysokiego ryzyka, a dzięki temu można szybciej wprowadzić działania profilaktyczne, takie jak zdrowa dieta i aktywny tryb życia.

Co istotne, poprawa opisywanych wskaźników na przestrzeni lat miała związek ze znacznie wyższym ryzykiem otępienia, zauważa dr Sim.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy