Strona głównaZdrowieSposób na zdrowe kości w starszym wieku - jogurt

Sposób na zdrowe kości w starszym wieku - jogurt

Wystarczy regularnie jeść jogurty, by móc liczyć na lepsze zdrowie kosci w starszym wieku.
Sposób na zdrowe kości w starszym wieku - jogurt [© milicanistoran - Fotolia.com] Badania uczonych z Trinity College w Dublinie i University of Ulster w Coleraine potwierdziły, że jogurt jest bogaty w składniki odżywcze, które dbają o zdrowie kości. Testy wykazały, że zwiększenie ilości wpomaga uchronić się przed .

W ramach badań zebrano informacje o nawykach żywieniowych 4,3 tys. osób. Szczegółowe kwestionariusze objemowały pytania o częstotliwość jedzenia jogurtów. Okazało się, że po uwzględnieniu innych czynników wpływających na ryzyko osteoporozy, codzienne jedzenie jogurtu oznaczało o 31 proc.
niższe ryzyko osteopenii (zmniejszenia masy kostnej) i niższe o 39 proc. prawdopodobieństwo osteoporozy w porównaniu do kobiet unikających jogurtu.

U mężczyzn regularne spożycie tego produktu wiązało się ze zmniejszeniem o 52 proc. prawdopodobieństwa wystąpienia osteoporozy w porównaniu do panów, którzy rzadko sięgali po jogurt.

Co więcej, autorzy zaobserwowali także że gęstość mineralna kości w szyi i bioder była wyższa u osób obojga płci, które jadły jogurt codziennie. Poza tym umieszczenie go w jadłospisie miało też związek z poprawą określonych funkcji fizycznych, a wreszcie oznaczało również osłabienie ryzyka .

O badaniach napisano w magazynie Osteoporosis International.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X