Strona głównaZdrowieSposób na przedłużenie życia - usunąć starzejące się komórki

Sposób na przedłużenie życia - usunąć starzejące się komórki

Nowe odkrycie daje kolejne nadzieje na wydłużenie ludzkiego życia, badacze z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore uważają, że wystarczy pozbyć się starzejących się komórek, by osiągnąć długowieczność.
Sposób na przedłużenie życia - usunąć starzejące się komórki [Fot. photostriker - Fotolia.com] Według ekspertów, ukierunkowane usunięcie starzejących się komórek (które gromadzą się w wielu tkankach z upływem lat) może opóźnić wystąpienie chorób zwyrodnieniowych związanych z procesem . To z kolei umożliwia istotne .

Uczeni zauważyli, że wraz z czasem stare komórki gromadzą się w wielu tkankach i ich większe zagęszczenie odnotowywane jest w obszarach dotkniętych chorobami związanymi z wiekiem. Jakkolwiek komórki te odgrywają istotną rolę w procesie gojenia ran i naprawy urazów, mogą również sprzyjać rozwojowi raka i innych chorób. Ustalono, że w przypadku kontuzji stare komórki znajdujące się w stawach często przyczyniają się do rozwoju .

Kiedy w ramach badań na myszach podano lek, który wybiórczo niszczył starsze komórki, okazało się, że osłabieniu uległ rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i szybciej wzrastała nowa chrząstka oraz następowała odbudowa tych struktur. Ogólnie rzecz ujmując, lek znacznie hamuje rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i zmniejsza ból pourazowy.

Podobne testy przeprowadzono na chondrocytach (komórek chrzęstnych) pobranych od pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Ustalono, że takie samo leczenie okazało się skuteczne także i w przypadku ludzi.

W innych badaniach odkryto, że po wyeliminowaniu starszych komórek ze skóry nastąpił wzrost podziałów komórek progenitorowych (swoistych tkankowo komórek macierzystych), co może powodować odnawianie komórek skóry. Odkrycie może mieć zastosowanie w walce z różnymi chorobami, w tym np. w , oceniają autorzy.

Dodają, że wyniki są obiecujące, ale trzeba jeszcze przeprowadzić testy skupiając się na chorobach ściśle związanych z procesem starzenia się. Obecnie ludzie żyją dłużej niż wiek temu, ponieważ odżywianie jest lepsze, stosuje się w celu zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi, podawane są antybiotyki w walce z bakteriami, a wreszcie, mniej ludzi pali papierosy. Telomery jednak nie są dzisiaj dłużej niż w na początku XX wieku, wzrost średniej długości żyia zawdzięczamy temu, że mamy lepsze warunki, wskazują uczeni.

Badania przedstawiono w magazynie Nature Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy