Strona głównaZdrowieSposób na ochronę przed Alzheimerem - sauna

Sposób na ochronę przed Alzheimerem - sauna

Saunowanie to nie tylko relaks, zmniejszenie ilości toksyn w organizmie, poprawę krążenia i pozbycie się nadmiaru wody. Okazuje się, że sesje w saunie mogą też chronić mózg przed procesami neurodegradacyjnymi.
Sposób na ochronę przed Alzheimerem - sauna [Sauna, © knipsblick - Fotolia.com] Jak wynika z fińskich badań, pamięć mężczyzn, którzy chodzą do sauny, jest chroniona bardziej niż tych, którzy unikają tego rodzaju rozrywki.

Sauna może być pomocna w zachowaniu dobrej . Panowie, którzy często chodzą na , mogą zmniejszyć u siebie ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera nawet o 65 proc.

Jak wskazują uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio, badania są nowatorskie, bo dotąd nie przeprowadzono testów, które sprawdzałyby związek pomiędzy regularną ekspozycją na ciepło sauny i ryzykiem chorób zaburzających pamięć.

W ramach badań przez 20 lat monitorowano zdrowie ponad 2 tysiacy osób w wieku 42-62 lata. Ustalono, że niezależnie od innych czynników sprzyjających chorobie Alzheimera, korzystanie z sauny cztery do siedmiu razy w tygodniu oznaczało niższe prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Okazało się, że na przestrzeni dwudziestu dekad panowie regularnie uczęszczający na saunę mieli o 66 proc. niższe ryzyko demencji i dokładniej o 65 proc. niższe ryzyko choroby Alzheimera niż mężczyźni rzadko korzystający z saun. Wyników nie zmieniło wzięcie pod uwagę takich czynniów sprzyjających otępieniu, jak: wiek, spożywanie alkoholu, , poziom ciśnienia, czy palenie papierosów.

Saunowanie może być bardzo przydatne nie tylko ze względu na ochronę funkcji umysłu. Jest doskonałym sposobem na , a także ma realny wpływ na poprawę pracy . Dowiedziono, że regularne korzystanie z sauny może ograniczyć ryzyko śmierci z powodu choroby serca i zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Skąd taki efekt ochronny? Jak wyjaśniają autorzy, demencja nierzadko skorelowana jest z problemami układu krążenia, stąd dbałość o ten system może mieć znaczenie dla profilaktyki .

Badania opisano w czasopiśmie Age and Ageing

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć