Strona głównaZdrowieSposób na depresję: naturalna regulacja nastroju?

Sposób na depresję: naturalna regulacja nastroju?

Według ekspertów z University of Oxford izolacja spowodowana pandemią COVID-19 może zaostrzyć problemy z regulacją nastroju. To z kolei jest jednym z aspektów depresji.
Sposób na depresję: naturalna regulacja nastroju? [fot. enriquelopezgarre from Pixabay]
Nasz nastrój jest zmienny i aby go regulować, podejmujemy określone działania, których wybór jest teraz jednak znacznie ograniczony. W takich sytuacjach jak obecnie, czyli w okresie izolacji społecznej i blokady wywołanej pandemią, ta naturalna regulacja nastroju jest zaburzona, co może prowadzić do .

Jak wynika z badań uczonych z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Oksfordzie, sposobem osłabiania objawów depresji jest wspieranie naturalnej regulacji .

W badaniu z udziałem kiludziesięciu tysięcy ludzi porównano tych, którzy odznaczali się bardzo dobrym nastrojem z tymi, którzy cechowali się kiepskim samopoczuciem psychicznym lub kiedyś zmagai się z depresją. Uczeni analizowali, w jaki sposób ludzie regulują swój nastrój poprzez wybór codziennych czynności. W ogólnej populacji istnieje silny związek między tym, jak ludzie się czują w danym momencie, a tym, jakie działania wybierają w następnej kolejności. Mechanizm ten nazywany jest homeostazą nastroju, czyli zdolnością do stabilizacji nastroju poprzez aktywność. Ulega on zaburzeniu u osób z osłabionym samopoczuciem psychicznym, a może być nawet nieobecny u ludzi, u których kiedyś zdiagnozowano depresję.
Kiedy mamy ‘dół', robimy to, co poprawia nam , a kiedy jesteśmy weseli, możemy podejmować działania, które będą obniżać nastrój. W obecnej sytuacji jednak: z COVID-19, blokadami i wybór aktywności jest bardzo ograniczony. Nasze badania pokazują, że normalna regulacja nastroju jest zaburzona u osób z depresją, więc stanowi nowy cel dalszych badań i rozwoju metod leczenia wspomagających pacjentów z tą chorobą - mówi prof. Guy Goodwin z University of Oxford.
Jedna na pięć osób w pewnym momencie życia zapadnie na poważną formę depresji. Szacuje się, że obecne strategie izolacji ludzi stosowane przez różne kraje do kontrolowania pandemii COVID-19 spowodują jeszcze więcej przypadków choroby. Około 50 proc. ludzi zaś nie doświadcza znacznej poprawy objawów w wyniku leczenia, czy to antydepresantami, czy to innymi formami terapii.
Poprzez szkolenie ludzi, jak mogą poprawiać homeostazę nastroju dzięki wyborowi działań, możemy być w stanie zapobiec depresji lub skuteczniej ją leczyć. Jest to ważne w czasach izolacji społecznej, gdy ludzie są bardziej podatni na chorobę i możliwość podejmowania określonych aktywności staje się ograniczona. Nasze wyniki badań dają nowe możliwości opracowania i optymalizacji leczenia depresji (...) - mówi dr Maxime Taquet, współautor badań.
Na całym świecie na depresję chorują 264 miliony osoby w różnym wieku, a większość przypadków, tj. 80 procent, odnotowuje się w krajach o niskich i średnich dochodach.

Badania opublikowano w JAMA Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy