Strona głównaZdrowieSposób na chrapanie

Sposób na chrapanie

Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie dość, że przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, że cierpi również twój partner. Jak można temu zaradzić?
Chrapanie ma bardzo zły wpływ na zdrowie człowieka. Rano, zaraz po przebudzeniu z powodu niedotlenienia organizmu osoba chrapiąca może odczuwać bóle głowy, jest rozdrażniona, zmęczona i osłabiona. Chrapanie może być również przyczyną kłopotów z zapamiętywaniem, wpływać negatywnie na libido i powodować senność w ciągu dnia. W ekstremalnych przypadkach prowadzi do depresji oraz zaburzeń ze strony układu krążenia: nadciśnienia tętniczego czy też przerostu prawej komory serca. Chrapanie zwiększa również prawdopodobieństwo powstania niebezpiecznego stanu bezdechu.

Skąd bierze się chrapanie? W większości wypadków jest to związane z zablokowaniem dróg oddechowych przez język. Na powstanie chrapania wpływają również alergie i inne choroby. Przyczyną może być również palenie papierosów oraz nadwaga. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach karku powoduje zacieśnianie się dróg oddechowych.

Chrapania można próbować się pozbyć poprzez utratę zbędnych kilogramów. Pomocne może być również spanie na boku, gdyż w ten sposób zapobiegamy zsuwaniu się języka do krtani. Warto zadbać o odpowiednie miejsce do spania.

Najlepiej spać na płaskiej powierzchni. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego materaca. Bardzo wygodne są te materace wykonane z pianki termoelastycznej. Materiał ten pod wpływem temperatury i wagi użytkownika dostosowuje się do ułożenia ciała, a ergonomiczne kształty sprawiają, że w optymalny sposób rozłożone są punkty nacisku. Wpływa to pozytywnie na kręgosłup i stawy oraz poprawia krążenie.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:16:37, 14-10-2008 Kazik

    Ja nie chrapię, może dlatego że nigdy nie śpię na wznak, tylko na boku. Na cudze chrapanie trzeba zagwizdać--na 5 minut pomaga. Wypróbowane na wczasach dawno temu. Nie próbowałem rady: przywiązać mocną nić do dużego palucha--jak zachrapie pociągać.
  • 21:22:53, 14-10-2008 Kazik

    Są też chrapania jednostajne-to jeszcze można znieść. Ale bywają takie, że słyszysz wiertarkę, piłę spalinową, młot pneumatyczny, kosiarkę, bulgot, świst, charkot. Kolejność jest przypadkowa. Straszne.
  • 21:24:05, 14-10-2008 ~gość: maja59

    Można jeszcze stosować stopery do uszu, na prawdę nic nie słychać, stosowałam podróżując na dalekich trasach autobusem w nocy, aby spać i nie słyszeć chrapania, ani autostrady stoper i lulu. Trzeba wybróbować różne możliwości. W każdej aptece jest kilka przeróżnych środków na chrapanie z zatyczkami plastrowymi na nos włącznie, trzeba wszystko sprawdzić coś na pewno pomoże.
  • 17:43:14, 19-10-2008 miriam

    a ja wyczytałam w internecie,że jest zabieg likwidujący chrapanie! Jest to zabieg,który nazywa się Celon/RF.Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla chcących się pozbyć chrapania raz na zawsze,bo zabieg jest bardzo skuteczny.Trwa 20minut i polega na nakłówaniu podniebienia przy użyciu elektrody wykorzystującej fale radiowe.Jest ponoc bozbolesny(znieczulenie miejscowe) i można wrócić po nim do domu.jest tylko lekki ból gardła.Jedyny minusem jest cena od 1500 do 2000.Ale będę zbierać i podejmę się temu zabiegowiw końcu do nasze zdrowie!
    ... zobacz więcej
  • 17:55:16, 19-10-2008 tadeusz50

    O ile się nie mylę chyba wczoraj w tetewizorni była jakaś podana nowa metoda leczenia chrapania. Niestety nic więcej nie zapamiętałem.
  • 18:40:34, 19-10-2008 ~gość: maja59

    Tadeusz, jeżeli to możliwe to zorientuj się na której "telewizorni" i w jakich godzinach było coś o chrapaniu. Można by obejrzeć w jakimś archiwum. Dla chrapaczy każda pomoc jest dobra.
  • 18:46:44, 19-10-2008 Stanley

    Nie wierzę w cudowne środki dla chrapacza tak samo uważają zaprzyjażnieni ze mną lekarze.Ten zabieg opisany przez Miriam owszem wg laryngologów pomaga ale na krótko ale za to jego opis to czysty horror nakłuwania etc bój się Boga Dziewczyno za co taka kara.Niestety trzeba się do tego przyzwyczaić a najskuteczniejsze są stopery.Ogranicza ilość decybeli też dieta przed snem i żadnego alkoholu.A najlepiej polubić ja chrapię i mnie to nic a nic nie przeszkadza nawet się nie budzę
  • 18:51:44, 19-10-2008 Basia.

    i samemu w tym czasie kiedy chrapacz nie śpi szybciutko zasnąć.
  • 19:08:22, 19-10-2008 ~gość: maja59

    Cytat:
    Basia
    i samemu w tym czasie kiedy chrapacz nie śpi szybciutko zasnąć.
    To prawda Basiu, obudzić chrapiącego i w tym czasie piorunem zasnąć. Stanley pisze żadnego alkoholu, pytanie ile godzin przed snem????
  • 19:12:21, 19-10-2008 Stanley

    Maju nawet piwa a czas zależy od osobnika wszystko zależy jak długo spala ale tak sądzę ze 19 to koniec i tego jestem pewien sprawdziłem empirycznie.

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy