Strona głównaZdrowieSport po pięćdziesiątce - nadmiar wysiłku zwiększa ryzyko zapalenia stawów

Sport po pięćdziesiątce - nadmiar wysiłku zwiększa ryzyko zapalenia stawów

Powszechnym problemem jest niedostateczna aktywność fizyczna u ludzi w każdym wieku, w starszych latach zaś szczególnie, niemniej ci, którzy uprawiają sport, powinni zachować umiar, zwłaszcza dotyczy to ludzi po pięćdziesiątce.
Sport po pięćdziesiątce - uprawiaj z umiarem!
Zbyt intensywny trening zwiększa ryzyko , ostrzegają naukowcy z University of California w San Francisco.

W badaniach wzięło udział kilkaset osób w wieku 45 - 55 lat, którzy - jak sami deklarowali - nie doświadczali bólu stawów. Uczestników podzielono na trzy grupy i poproszono ich o podjęcie trzech różnych programów treningowych: o niskiej, średniej i wysokiej intensywności. Po wykonaniu haarmonogramu ćwiczeń zrobiono zdjęcia rentgenowskie mięśni szkieletowych i okazało się, że u osób, które najwięcej ćwiczyły, odnotowano pewne zaburzenia w kolanach; były to urazy łąkotki, zmiany w chrząstce, obrzęk szpiku kostnego oraz urazy więzadeł. Wszystkie te problemy zwiększają stany zapalne stawów.

Według uczonych, wyniki nie powinny zniechęcać dojrzałych ludzi do , powinna być ona jednak na odpowiednim poziomie, bo zbyt intensywne ćwiczenia mogą wywoływać problemy z układem ruchu. Szczególnie treningi o dużym wpływie na organizm, takie jak , mogą zagrażać stawom. Znacznie bezpieczniejsze jest , czy .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy